Devlet Bakanı Ekren: "GAP ile bölge insanının geliri yüzde 210 artacak"

Devlet Bakanı Ekren: "GAP ile bölge insanının geliri yüzde 210 artacak"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, "GAP projesi bittiğinde kişi başına düşen gelir ortalama yüzde 210 artacak. En önemlisi 3.8 milyon kişiye istihdam sağlanacak." dedi.

Devlet Bakanı Ekren:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, "GAP projesi bittiğinde kişi başına düşen gelir ortalama yüzde 210 artacak. En önemlisi 3.8 milyon kişiye istihdam sağlanacak." dedi.

Ekonomik Koordinasyon Toplantısı'na katılmak üzere Batman'a gelen Bakan Ekren, Batman Valiliği ve AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaretinin ardından TPAO Kristal Park Tesisleri'nde onuruna verilen yemeğe katıldı.

Ekonomik Koordinasyon Toplantısı'na başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken'e birlikte 34 teknokrat eşlik etti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, çeşitli illerden gelen iş adamları, yerel yatırımcılar ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluş yöneticisiyle düzenlediği toplantı öncesi basın açıklamasında bulundu.

Batman'a geliş amacı ve katılacağı toplantı konusunda bilgi veren Bakan Ekren, hükümetin ekonomik politikaları ve GAP'ın önemine değindi.

GAP'ın çok sektörlü, entegre, sosyal ve kültürel, ekonomik, değişim ve dönüşümü olan bir proje olduğunu kaydeden Bakan Erken, "GAP projesi bittiğinde kişi başına düşen gelir ortalama yüzde 210 artacaktır. En önemlisi 3.8 milyon kişiye istihdam sağlanacaktır." dedi.

Amaçlarının GAP'a dahil olan illeri tek tek ziyaret ederek, yerel temsilciler, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve dernek temsilcileriyle proje konusunda görüş alışverişinde bulunmak olduğunu belirten Bakan Erken, 2023 yılında Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde Türk ekonomisini dünyada en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmesini planladıklarını ifade etti.

60. Cumhuriyet Hükümeti'nin en önemli vizyonundan bir tanesinin de sosyal restorasyon sürecini başlatmak ve tamamlamak olduğunu belirten Bakan Erken, "Buradaki en büyük hedefimiz en önemli açılımımız toplumumuzun her kesiminin her bölgesinin ve her insanının sosyal ve kültürel sermayesini arttıran bütün adımları, yerel yöneticilerle yerel aktörlerle birlikte ortaya koymaktır. Aynı şekilde kalkınma planında ifade ettiğimiz vizyonumuz ise istikrar içinde büyüyen daha adil paylaşan küresel ölçekli rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşen AB'ye üyelik için tamamlamış bir Türkiye'dir. Bu iki hedefi birlikte düşündüğümüzde kendine güvenen iddialı dünya insanı, dünya devletini birlikte üreteceğimiz bir toplumu da yine birlikte inşa edeceğimizi de sizlerle paylaşmak isterim." diye konuştu.

Bugün Batman'da kalacak olan Bakan Ekren ve beraberindeki heyet, yarın Şırnak'a hareket edecek.