Devlet Bakanı Çelik: Romanlar Ülkemizin Birinci Sınıf Vatandaşıdır, Olayları Tasvip Etmiyoruz

Devlet Bakanı Çelik: Romanlar Ülkemizin Birinci Sınıf Vatandaşıdır, Olayları Tasvip Etmiyoruz

Hükümetin 'Roman Açılımı'nı Yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik, Manisa'nın Selendi İlçesinde Yaşananlara Tepki Gösterdi.

Devlet Bakanı Çelik: Romanlar Ülkemizin Birinci Sınıf Vatandaşıdır, Olayları Tasvip Etmiyoruz
08.01.2010 13:56 | Son Güncelleme: 08.01.2010 13:56

Hükümetin 'Roman açılımı'nı yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik, Manisa'nın Selendi ilçesinde yaşananlara tepki gösterdi. Romanların Türkiye'nin birinci sınıf vatandaşı olduğunu belirten Bakan Çelik, "Yıllardır süren ihmaller ve gözardı etme neticesinde kentin gerçekten çok sağlıksız ortamlarında yaşamlarını sürdüren Roman vatandaşlarımıza yönelik saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir. Roman çalıştayına denk gelmesi olayın takdiminde farklılık arz ediyor." dedi.

Bakan Çelik seçim bölgesi Bursa'da, merkez Osmangazi İlçe Belediyesi tarafından yaptırılan Çiftehavuzlar Havuzu'nun açılışına katıldı. Açılış sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Çelik, Manisa'daki roman vatandaşlara yönelik saldırıları değerlendirdi. Romanların diğer vatandaşlar gibi ülkenin birinci sınıf vatandaşları olduğunu belirten Bakan Çelik, yıllar süren ihmaller sonucu romanların şehirlerin sağlıksız ortamlarında yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Romanların sorunlarının tespitine yönelik hükümet olarak Roman Çalıştayı başlattıklarını kaydeden Bakan Çelik, "Gerek yaşadıkları ortamlar, gerek mesleki eğitimleri, gerekse çocuklarının eğitim şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor. Manisa'daki olayların sebebi ne olursa olsun, haklı, haksız demeden böyle bir hak alma eylemini tasvip etmemiz mümkün değil. Son derece yanlış olaylar yaşandı. Türkiye bir hukuk devletidir, hukuk devletinde hak alma yöntemleri bellidir. Manisa'daki olayların medya tarafından takdimi de yanlıştır. Bireysel bir olayı sanki toplumsal bir olay gibi yansıtmak da yanlıştır. Kahvehanedeki bireysel bir olayı kitlesel gibi göstermek sanki toplumun belirli kesimine dönük rahatsızlık varmış gibi gösterilmeye çalışıyor. Hükümetimiz olaya el koymuştur. Roman vatandaşlarımız istekleri üzerine bir bölgeye götürülmüştür. İhtiyaçları neyse karşılanacaktır. Roman vatandaşların içerisinde yanlış yapanlar da vardır, ancak olanları tasvip etmiyoruz." diye konuştu.

Bir gazetecinin 'olayda provokasyon şüphesi var mı, çalıştayın ardından olayın olması manidar mı?' yönündeki bir soruyu da cevaplandıran Devlet Bakanı Faruk Çelik, Selendi'de olay gecesi bin kişinin nasıl toplandığını net olarak bilmediğini söylemekle yetindi. Çelik, gece yarısı bin kişinin toplanmasını ise manidar buldu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Devlet Bakanı Çelik: Romanlar Ülkemizin Birinci Sınıf Vatandaşıdır, Olayları Tasvip Etmiyoruz - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 20:49:44. #1.14#
title