Devlet Bakanı Aydın: "Türkiye İçin Çizilen Kötü Tablolar Siyasi ve Ekonomik Gelecek İçin Fayda Sağlamaz"

Devlet Bakanı Aydın: "Türkiye İçin Çizilen Kötü Tablolar Siyasi ve Ekonomik Gelecek İçin Fayda Sağlamaz"

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye İçin Kötü Tablolar Çizildiğini Ancak Böyle Bir Durumun Olmadığını ve Bu Tip Tabloların Uzlaşmaya Bir Katkı Sağlamayacağını Söyledi.

Devlet Bakanı Aydın:

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye için kötü tablolar çizildiğini ancak böyle bir durumun olmadığını ve bu tip tabloların uzlaşmaya bir katkı sağlamayacağını söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi öncülüğünde medeniyetler ittifakının oluşturulması amacıyla Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) kuruldu.

Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş Yerleşkesi'nde MEDAM'ın kuruluşu için özel bir program düzenlendi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın programda, medeniyet kavramı, Türkiye ve dünya üzerinde yaşanan siyasal olaylarla ilgili analizlerin yer aldığı bir konuşma yaptı.

Türkiye için kötü tablolar çizilmek istendiğini dile getiren Bakan Aydın, "Kötü tablolar çiziliyor. Türkiye için öyle bir şey yok. Bunun uzlaşmaya katkısı olamaz, siyasi ve ekonomik gelecek için bu tablolar fayda sağlamaz." dedi.

Türkiye'deki medyanın hayati bir önem taşıdığını ifade eden Bakan Yılmaz, medyanın; para, şöhret, reyting gibi kaygılarla insanlığın temel değerlerinden taviz vermemesini istedi.

Medyanın yapacağı yayınlarda sansürle engellenmesini doğru bulmadığına vurgu yapan Bakan Yılmaz, "Medyaya düşen görevler bulunuyor. Medya bunu insanlığın geleceği için yapmalı. Temel değerleri zedeleyen yollara gitmemeli." şeklinde konuştu.

Hollanda'daki "Karikatür Krizi"nde büyüyen sorunların, "Fitne" filmi olayında yaşanmamasını ortak uzlaşı alanlarında buluşmaya bağlayan Bakan Yılmaz, "Bütün dünya liderlerine barış mektubu gönderildi. Ortak bir ses çıktığı için karikatür krizi gibi bir kriz olmadı." diye konuştu.

Programda kısa bir konuşma yapan Musevi cemaati dini lideri Hahambaşı İshak Haleva ise MEDAM'ın kurulmuş olmasının çok isabetli bir karar olduğunu söyledi.

Haleva, "Medeniyetler çatışması diye öne sürülenin ne olduğu ortada, tezi geçersiz kılmak istiyorsak, medeniyet araştırmaları bizim için bir zorunluluktur." dedi.

MEDAM Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa da yaptığı konuşmasında, Samuel Huntington'un "Medeniyetlerin Çatışması" tezine değinerek MEDAM'da yapılacak çalışmalarla uluslararası çapta medeniyetlerarası çatışmaların temeline inilerek barışçıl çözümler ortaya koyulacağını belirtti.

Konuşmaların sonunda Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Bakan Aydın'a plaket takdim etti.

Öte yandan programa, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da katıldı.

Kaynak: CHA