Devlet Bakanı Aydın: "Siyasi ve Ekonomik Reformlarda Önemli Mesafeler Kat Eden Türkiye İçin AB Üyeliği Değerli"

Devlet Bakanı Aydın: "Siyasi ve Ekonomik Reformlarda Önemli Mesafeler Kat Eden Türkiye İçin AB Üyeliği Değerli"

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (Tüsiad)'nin Dış Politika Ödül Töreni'nde Türkiye'nin Demokrasi ve Modernlik Anlamında Kat Ettiği Mesafe ile Avrupa Birliği'ne (AB) Üyeliğinin Önemi Vurgulandı.

Devlet Bakanı Aydın:

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'nin Dış Politika Ödül Töreni'nde Türkiye'nin demokrasi ve modernlik anlamında kat ettiği mesafe ile Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğinin önemi vurgulandı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, siyasi ve ekonomik reformlarda önemli mesafeler kat eden Türkiye için AB üyeliğinin değerli olduğunu kaydederken, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ülkenin birliğe ilgi duyduğunu, amaçladığını ifade etti.

TÜSİAD'ın geleneksel hale getirdiği Dış Politika Ödülü'ne, 2007 yılı itibariyle Türkiye'nin AB üyeliğinde verdiği destek dolayısıyla İsveç Dışişleri Bakanı Bildt layık görüldü.

Siyaset ve sivil toplumun temsilcilerinin geniş katılımına sahne olan Devlet Konukevi'ndeki törene ödülünü almak üzere gelen İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in yanı sıra Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve AK Parti'li milletvekilleri katıldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başta olmak üzere çok sayıda iş adamının hazır bulunduğu ödül törenine ayrıca değişik ülkelerden devlet adamı ve diplomatlar katıldı.

Ödül töreni öncesinde söz alan Devlet Bakanı Aydın, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini, değerli bir ortaklık, birliktelik olarak nitelendirdi. Türkiye ve İspanya'nın Medeniyetler İttifakı'na ortaklık ettiğine işaret eden Mehmet Aydın, dünyayla ve Avrupa'yla yüz yüze ilişkilere, kültürel diyaloğa önem verdiklerinin altını çizdi. Türkiye'nin politik reformlarda ve ekonomik kalkınmada önemli mesafeler kat ettiğinden söz eden Aydın, AB üyeliğinin önemli olduğunu kaydetti.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, sözlerinin ardından İsveçli Bakan Bildt' e ödülünü takdim etti. Ödül plaketini aldıktan sonra konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Bildt de Türkiye'nin AB'ye ilgi duyduğunu, amaçladığını ifade etti. Birliğin demokrasiye destek verdiğinden bahseden Carl Bildt, birliğe entegrasyonun ve ortaklığını değerini anlattı. Ülkede modernleşme anlamında önemli reformların yapıldığını vurgulayan İsveç Dışişleri Bakanı, ilerlemeye Atatürk'ün öncülük ettiğinden söz etti.

Bildt, Avrupa Birliği'nin modern, laik ve demokrat kimliği mühimsediğini belirterek, demokratik siyaseti güzel bir yol haritası olarak nitelendirdi. Carl Bildt, Türkiye'nin birliğe üyeliğinin farklı kültürler, farklı toplumlarla dünyaya güçlü bir ileti vereceğini dile getirdi.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ ise İsveçli Bakanın Bosna'daki çabaları ve Türkiye'nin AB'ye desteğini övererken, Bildt'in ortaklık bağlamında önemli bir siyaset adamı olduğnu kaydetti.

Dünyadaki değişim ve küreselleşmeye temas eden Arzuhan Doğan Yalçındağ, ülkedeki modernleşme sürecinin devam ettiğini, AB ideali doğrultusunda demokrasinin, ekonominin ve kültürün değişim geçirdiğini anlattı. Yalçındağ, Türkiye'yi İslam, demokrasi ve modern yaşamın birleştiği nokta olarak değerlendirdi.

Türkiye'nin tarihi ve stratejik öneminden de bahseden TÜSİAD Başkanı, Türkiye'nin müslüman nüfusun ağırlıklı laik bir ülke niteliğinde olduğunu kaydetti. Arzuhan Doğan Yalıçındağ, Türkiye'yi enerji güvenliğinin adresi olarak tarif etti.

Kaynak: CHA