Devlet Bahçeli: "Her imkanı kullanarak 301'e karşı çıkacağız"

Devlet Bahçeli: "Her imkanı kullanarak 301'e karşı çıkacağız"

08.04.2008 13:05 | Son Güncelleme: 08.04.2008 13:05
Devlet Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin Meclis zemininde her imkânı kullanarak 301. maddede değişikliğe karşı çıkacağını bildirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin Meclis zemininde her imkânı kullanarak 301. maddede değişikliğe karşı çıkacağını bildirdi.

AB reformaları kapsamında üniter-milli devlet, tek millet esasını bozacak değişiklikler yapılmaması konusunda hükümeti uyaran Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın bunu yapması halinde partisini 'Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı fiil ve eylemlerin odağı' haline getireceğini öne sürdü.

MHP Grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, AK Parti'ye açılan kapatma davasının gündemi belirlemeye devam ettiğini ifade ederek, davanın muhatabı olan AK Parti'nin yönünü ve tutumunu hala belirleyemeyen yegâne siyasi parti olmasının anlaşılmaz bir durum olduğunu kaydetti. İfratla tefrit arasında gidip gelen AKP yöneticilerinin komplo teorileri ve senaryolarına takılıp kalmaktan kurtulamadığını savunan Bahçeli, "Bu sürecin, sağduyunun rehberliğinde, hukuki ve siyasi meşruiyet sınırları içinde kalacak ve kamuoyunu rahatlatacak şekilde yürütülmesi için gerekli siyasi anlayış ve duruş ortaya konulamamıştır" dedi.

AKP'nin sözcülüğü ve avukatlığı görevini üstlendiğini iddia eden basın ve yayın organlarınının adeta bir 'cihat kampanyası' başlattığını öne süren Bahçeli, "Sayın Başbakan susmakta, medyadaki sadık kalemleri kin kusmaktadır. Bu kampanyadaki bazı köşe yazarlarının MHP'nin izlediği siyaset konusunda ahkâm kesmeleri ve önümüzdeki dönemde ne yapması gerektiği konusunda fetva vermeye kalkışmaları ibretle izlenmektedir" diye konuştu.

Bu çevrelerin Milliyetçi Hareket'e yol göstermeye kalkışmalarını tam bir saygısızlık örneği olarak niteleyen Devlet Bahçeli, "MHP'ye yol göstermek için gayret sarfeden bu çevreler çok iyi bilmelidir ki, bizim kalemlerini iktidarın emrine veren, siyasi güç karşısında çıkar hesabıyla köle olan, ilkeli ve dik duruşu hiçbir dönemde bir erdem olarak görmeyen akıl hocalarına ihtiyacımız yoktur" şeklinde konuştu.

Kapatma davasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye sarılmayı kurtuluş olarak gördüğünü dile getiren Bahçeli, "Başbakan, bütün kusur ve hataları başkalarının sırtına yükleyerek aklanabileceği gibi nafile bir hesap ve çaba içine girmiştir. AKP yönetiminin bu süreçte Avrupa Birliği'nin baskı ve müdahalesinden medet umması, her yönüyle hazin ve acınacak bir ibret vesilesi olmuştur" şeklinde konuştu.

Devlet Bahçeli, Türkiye'ye yukarıdan bakan AB komiserlerinin, devlete ve devletin kurumlarına alenen hakaret etmeleri karşısında hükümetin sessiz kaldığını öne sürerek, eleştirdi. Devlet Bahçeli, "Başbakan, içine girilen krizden çıkış yollarının, Brüksel'in kapılarında ve Avrupa Birliği'nin koridorlarında değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında aranacağı ve bulunabileceği gerçeğini biran önce kavramalı ve buna uygun olarak somut adımlar atmalıdır" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği'ne bir can simidi olarak sarılacağı ve bu amaçla Brüksel'in dayatmalarının gereğini yerine getirecek bir hazırlık içinde olduğunu savunan Bahçeli, 10. uyum paketi, Anayasa değişikliği ve 301. madde değişikliğinin bu hazırlıklar kapsamında olduğunu öne sürdü. 301. maddeyi böyle bir kriz ortamında gündeme getirmenin AKP için siyasi iflas anlamına geldiğini savunan Bahçeli, "Bu yola sapma hazırlığı içinde olan Sayın Başbakan şu soruların cevabını Türk milletine vermek zorundadır. Türklüğe hakaretin serbest bırakılmasını kim ve hangi amaçla istemektedir? Ermeni Soykırımı yalanının serbestçe seslendirilmesi ve buna haklılık kazandırılması sonucunu doğuracak böyle bir zillete katlanılmasını, Türkiye'den talep edenlerin sinsi amaçları ile AKP'nin emellerinin örtüşüyor olmasının ahlaki bir izahı nasıl bulunacaktır?" dedi.

MHP'nin tüm gücüyle 301. madde değişikliğine karşı çıkacağını açıklayan Devlet Bahçeli, şöyle dedi: "301. madde Meclis'in önüne getirilirse, AKP'li 339 milletvekili Türk Milletinin ve şerefli Türk tarihinin huzurunda bir onur ve haysiyet imtihanıyla karşı karşıya kalacaklardır. Kimseye bırakmadıkları, muhafazakârlık, demokratlık ve mukaddesatçılığın gerçek yüzü ise bu imtihan sonucunda ortaya çıkacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, Meclis zemininde her imkânı kullanarak buna sonuna kadar karşı çıkacak ve AKP'nin temsilcisi olduğu bu sakat ve şaibeli zihniyetle ülke çapında bir kamuoyu oluşturma süreci başlatacaktır."

Kapatma davasına karşılık hükümetin AB reformlarına yönelmesine tepki gösteren Bahçeli, bunların Türkiye'de yaşanan gerginlik ve siyasi krizi daha da derinleştireceğini iddia etti. Anadilde eğitim, yerel yönetimlere yetki devri ve milli kimlik ve vatandaşlık tanımlarına ilişkin düzenlemelerin etnik bölücülüğe nizmet edeceğini savunan Bahçeli, şöyle konuştu:

"Temel hak ve özgürlükler alanının genişletilmesinin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü zedeleyerek mümkün olamayacağı ortadadır. Üniter-milli devlet ve tek millet esası bakımından tartışma yaratacak zorlamalar ve 'Anayasal vatandaşlık' gibi zırvalarla Türk milli kimliğiyle oynanmaya çalışılması, iç huzur ve güvenliği tehlikeye düşürecek ve AKP'yi altından kalkamayacağı çok ağır bir vebalin altında bırakacaktır.

Türkiye'yi içine soktuğu siyasi krizden çıkarmak için sağduyu yerine AB'ne sarılan Sayın Başbakan'ın, topyekün bir devlet, rejim ve toplumsal krize davetiye çıkarması Türkiye'ye yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır. Sayın Başbakan kendini kurtarma telaşıyla bu yola saparsa, bu kez de partisini, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı fiil ve eylemlerin odağı haline getirmekte de önemli bir mesafe katedecektir."

Devlet Bahçeli: 'Her imkanı kullanarak 301'e karşı çıkacağız'

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Devlet Bahçeli: "Her imkanı kullanarak 301'e karşı çıkacağız" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 23:45:07. #1.15#
title