Devir, Linkleri Kısaltma Devri!
Haberler » Teknoloji » Devir, Linkleri Kısaltma Devri! - Haberler

Devir, Linkleri Kısaltma Devri!

Twitter ve Facebook Sayesinde Dünya Çapında Popülerliğe Kavuşan Bit.ly İsimli Link Kısaltma Servisi, Şimdi Yahoo, Myspace Gibi Dev İsimlerle Kurumsal Ortaklık Yapma Hazırlığında...

Devir, Linkleri Kısaltma Devri!
Kimi zaman internette sörf yaparken oldukça uzun linklerle karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda bu linkleri kopyalayıp, bir başka yerde yayınlamak ya da arkadaşa yollamak, oldukça zahmetli bir iş haline gelebiliyor. Bit.Ly gibi servisler ise bu soruna bir çözüm bulma amacı içerisine girdi ve çözümü de buldu. Link kısaltma servisi olarak adlandırılan Bit.Ly, aslında türünün öncülerinden de sayılmaz.

Tinyurl gibi daha eski popüler örnekleri olan link kısaltma servisileri arasında Bit.Ly, Twitter ve Facebook'un popülerleşmesiyle birlikte, muadilleri arasından hızla sıyrıldı ve ismini dünya çapında duyurdu. Şimdi ise Yahoo, MySpace, Mozilla, Amazon, ıMDB, Dailymotion gibi dünya çapında popüler siteler, Bit.Ly ile kurumsal ortaklık anlaşması imzalıyor ve linklerini dışarıya Bit.Ly uzantılı formatta dağıtacaklar.

Ayda 4.7 milyar kere Bit.Ly linkine tıklanıyor. Bu da kaba hesapla günde 150 milyon tık demek. Hal böyle olunca dünya çapında popüler siteler de, bu servisi kullanarak pastadan dilim kapmaya çalışıyor.

Yazan:
SDN -

Kaynak: Shiftdelete.net

Manşet

Haberler