'Devamsızlık Yok, Cepler Açık Olacak' Uyarısı

'Devamsızlık Yok, Cepler Açık Olacak' Uyarısı

Erdoğan, Yeni Dönemde Milletvekillerinin Uyması Gereken Kuralları Açıkladı. Erdoğan Vekillere 'İş Takibi Yapmayın, Gücenen Gücensin' Dedi.

'Devamsızlık Yok, Cepler Açık Olacak' Uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde milletvekillerinin uyması gereken kuralları açıkladı. Vekillere 'iş takibi yapmayın, gücenen gücensin' diyen Başbakan Erdoğan, milletvekillerini bölgelerindeki mülki idari amirleriyle çatışmaya girmemeleri konusunda da uyardı. Erdoğan, "Valiler ve kaymakamların amiri değilsiniz. Ona göre hareket edin. Herkesin rolü farklı. Teşkilatla ve birbirinizle de aranızda çatışma istemiyorum" dedi. Erdoğan, vekillerden telefonlarını 24 saat açık tutmalarını

da istedi.

Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinin ardından parlamentoya giren AK Parti milletvekilleriyle ilk toplantısını bugün AK Parti Genel Merkezi'nde yaptı. Toplantının basına kapalı bölümünde konuşan Başbakan Erdoğan, milletvekillerine yeni dönemde uyması gereken kuralları sıraladı. Başından geçen olaylardan örnekler vererek milletvekillerini uyaran Başbakan Erdoğan, vekillere 'halkla diyaloğunuzu koparmayın, halka kapılarınızı kapatmayın' talimatını verdi.

BAŞBAKAN'I GECE SAAT 02.00'DE ARAYAN VATANDAŞ

Başbakan Erdoğan, milletvekillerinden medya ile ilişkiler konusunda dikkatli olmalarını istedi. Vekillere halkla irtibatı koparmamaları tavsiyesinde de bulunan Başbakan Erdoğan, başından geçen bir olayı şöyle anlattı:

"Bir gün bir Vali Bey'in yanındaydım. Vali Bey'in yanına bir vatandaş geldi ve bir konuda yardım istedi. Vali Bey, 'Pazartesi gel, ben ilgileneceğim' diyerek vatandaşı gönderdi. Ben de 'Bu adam pazartesi geldiğinde senin odana girebilecek mi?' diye sordum. Kapısının sürekli açık olduğunu ve istediği zaman girebileceğini söyledi. Ben orada Özel Kalem Müdürümün kartını vererek 'Sorunun halledilmezse, beni ara' dedim. Böyle böyle yaparak işleri takip ediyorum. Yakın markaja alarak sonuç alıyorum. Sizler de

halkla diyaloğunuzu kesmeyin."

Erdoğan, kullandığı telefon numarasının herkeste olduğunu ve 24 saat açık bulunduğunu belirterek, "Sizlerin de telefonu sürekli açık olsun. Vatandaş istediği an size ulaşsın. Bu çok önemli. Benim telefonumu geçenlerde Gebze'den bir köylü vatandaş gece saat 02.00'de aradı. Ben de 'Hayırdır bu saatte hasta mı var, yangın mı var?' diye sordum. Bana 'Efendim telefonum 24 saat açık' demiştiniz. Denemek için aradım' dedi" diye konuştu.

"İŞ TAKİPÇİLİĞİ YAPMAYIN"

Milletvekillerine 'En fazla 15 günde bir seçim bölgelerinize gidin' talimatı da veren Başbakan Erdoğan, vekilleri teşkilatla, birbirleriyle ve bulundukları bölgedeki mülki idari amirlerle çatışmaya girmemeleri konusunda da uyardı. Erdoğan, "İllerde sıkıntı istemiyorum. Birbirinizle ve teşkilatla çatışmayın. Uyumlu olun. Valiler ve kaymakamların amiri değilsiniz. Buna göre hareket edin. Hepinizin rolü ayrı. İlinize, ilçenize sahip çıkın. İlinizdeki bir sorunun takipçisi olun. Bulunduğunuz bölgedeki bir

sorunu ilk sizler duymalısınız" diye konuştu. Erdoğan, milletvekillerini 'iş takibi' konusunda da dikkatli olmaya davet etti. Erdoğan, "Bireysel talepleri boşverin. Gücenenler olabilir, boşverin. Halk ve hak gücenmesin yeter. Hortumcular öyle işini biliyor ki. Öyle manevralar yapıyorlar ki şaşırıp kalıyorsunuz. Size nerede olursanız buluyorlar, otelde bile olsanız buluyorlar" dedi. Erdoğan, geçmiş dönemde meclis çalışmalarında 'karar yeter' sayısı bulmada bazı sıkıntılar yaşadıklarına da işaret ederek, yeni

dönemde böyle sıkıntılarla karşı karşıya kalmak istemediğini vurguladı. Erdoğan, vekillere meclis çalışmalarına devam konusundaki hassasiyetini aktararak, "Boş koltuk görmek istemiyorum. Halk boş koltuk görmek istemiyor, hoşlanmıyor. Bunu da seçimlerde gösterdi" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasında, AK Parti'nin kadın vekillerine de seslenerek, "Sizden çok büyük icraatlar bekliyorum. 35 milyon kadının gözü sizde olacak" dedi. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin kadın vekil sayısını 30 yerine '31' olarak açıklamasına TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan esprili bir cevap geldi. Toplantıda bir konuşma yapan Arınç'ın, "Ben kadın vekil sayımızı 30 diye biliyorum. Ama sayın başbakan 31 diyorsa, bir bildiği var" dediği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, toplantının ardından milletvekillerine AK Parti Genel Merkezi'nde bir yemek verdi.

(DA-OK-OK-Y)