Dev Şirketlerde Yatırımları Var

Dev Şirketlerde Yatırımları Var

Mermerciler'in Wall Street'te İşlem Gören Vodafone, Bayer ve Sanofı Aventıs Gibi Dev Şirketlerde 18 Milyon Dolarlık Hissesi Var.

Dev Şirketlerde Yatırımları Var

MERMERCİLER'İN WALL STREET'TE İŞLEM GÖREN VODAFONE, BAYER VE SANOFI AVENTIS GİBİ DEV ŞİRKETLERDE 18 MİLYON DOLARLIK HİSSESİ VAR.

Dünyaca ünlü konukların katıldığı lüks davetler, yurtdışından satın alınan birbirinden pahalı tasarım kıyafetler ve hareketli gece hayatlarıyla magazin basının gündeminden düşmeyen Mermerci Ailesi servet yönetiminde de iddialıymış. Renkli yaşamlarıyla sosyetik kesimin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Mermerciler'in aralarında Vadofone, BASF ve Sanofi-Aventis'in de bulunduğu dünyanın en büyük şirketlerinin hissedarı olduğu ortaya çıktı. Mermerciler'in New York ve Londra gibi dünyanın en büyük borsalarında işlem gören dev şirketlerdeki hisselerinin değeri ise 25.9 milyon YTL, yani 18.2 milyon doları buluyor. Mermerci Ailesi'nin, ancak çok uzman para yöneticilerinin yüksek getiriler elde edebildiği uluslararası borsalardaki yatırımlarının devlet tahvili kadar sağlam ve güvenilir hisselere yapması da dikkat çekti.

TURİZM ŞİRKETİ İLE ORTAYA ÇIKTI

Mermerciler'in çokuluslu şirketlere yaptığı yüklü yatırımlar, anne Ayşe Ender Mermerci ile kızları Yosun, Derin ve Tansa'nın kurduğu turizm şirketiyle birlikte göz önüne serildi. Tansa Mermerci'nin eşi Can Ekşioğlu'nun da ortak olduğu şirkete Akfil Turizm Yatırımları adı verildi. Mermerci Ailesi 50 bin YTL ile kurulan şirketin sermayesini 25.9 milyon YTL'ye yükseltmek için mahkemeye başvurarak izin istedi. Mermerciler sermaye artırımını nakit yerine, 'ayni', yani nakite dönüştürülebilir varlıklarla yapmak istediklerini belirtti. Mahkemeye verilen dilekçede nakite dönüştürülecek varlık olarak Bayer AG, Basf AG, Celenase AG, Lanxess AG, Vadofone Group PLC ve Sanofi-Aventis şirketlerinin hisseleri gösterildi. Mermerciler, toplam değeri 25 milyon 893 bin YTL olan söz konusu hisselerin bir diğer şirketleri olan Akfil İnşaat'ın varlıkları arasında bulunduğunu belirterek, bu senetlerin yeni firmaya sermaye olarak konulması için mahkemeden izin istedi.

Mahkeme ise Akfil İnşaat'ın 25.9 milyon YTL'lik hissesinin Akfil Turizm Yatırımları'na ayni sermaye olarak aktarılmasına onay verdi.

İlaç ve telekom hissesi alıp çok kazandılar

Mermerci Ailesi'nin uluslararası borsalarda yaptıkları yatırımlar kimya, ilaç ve telekomünikasyon sektöründe yoğunlaşırken söz konusu senetlerin son bir yıllık getirisinin dolar bazında yüzde 20'nin üzerinde olduğu belirlendi. İşte Mermerciler'in gözde hisseleri ve performansları:

* Vodafone: Mermerciler'in yatırım yaptıkları hisse senetleri içinde en dikkat çekici isimlerden biri İngiliz Vodafone. 146.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünya devi olan Vodafone hisseleri geçen yıl yatırımcısına dolar bazında yüzde 27.3 getiri sağladı.

* Bayer: Kuruluşu 1863'e dayanan Alman ilaç devi Bayer, aynı zamanda New York Borsası'nda da işlem görüyor. Piyasa değeri 40.8 milyar dolar olan şirketin 2005 yılındaki toplam satışları 27.4 milyar dolar. Bayer hisseleri geçen yıl yatırımcısına yüzde 22.2 kazandırdı.

* BASF: Kimya alanında faaliyet gösteren bir başka Alman şirketi. BASF'ın hisseleri de Mermerci Ailesi'nin portföyünde bulunuyor. Bu şirketin piyasa değeri 48.9 milyar doları bulurken, yıllık cirosu 42.7 milyar dolar düzeyinde. BASF hisseleri geçen yıl yatırımcısına yüzde 29.1 kazandırmış.

* Sanofi Aventis: Fransız ilaç devi Sanofi'nin, Alman şirketi Aventis'i 47.8 milyar dolara satın almasıyla 2004 yılında kurulan şirket kendi alanında dünyanın üçüncü büyüğü konumunda. Piyasa değeri 125.4 milyar dolar olan Sanofi Aventis'in cirosu 34 milyar doları bulurken, hisseler geçen yıl yüzde 2.2 kazanç sağladı.

* Celanes: ABD'li şirket asetik asit üretiminde dünyada bir numara. ABD'li şirketin piyasa değeri 4.1 milyar dolar. 2005'i 6 milyar dolar ciroyla kapatan şirket, geçen yıl yüzde 31.5 getiri sağladı.

Damat Can Ekşioğlu da borsacı

Dünyaca ünlü şirketlerin hisselerinin ayni sermaye olarak konulduğu Akfil Turizm Yatırımları'nda Mermerci Ailesi'nin payı yüzde 88.7 olarak belirlendi. Şirkette anne Ayşe Ender Mermerci'nin yüzde yüzde 22.16, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Yosun Reza Mermerci ve Derin Mermerci'nin ise yüzde 22.17'lik hisseleri bulunuyor. Şirkette ayrıca Mermerci Holding ve Tansa Mermerci'nin eşi Can Ekşioğlu'nun da hissesi var. Mermerciler'in damadı Can Ekşioğlu, hisse senedi yatırımına yakınlığı nedeniyle İMKB'de de tanınıyor.

Kaynak: Gecce