Dev Şirketler İnsan Haklarında Sınıfta Kaldı! En Duyarlı Adidas Oldu

Dev Şirketler İnsan Haklarında Sınıfta Kaldı! En Duyarlı Adidas Oldu

Dünya devi şirketler insan hakları konusunda sınıfta kaldı. İngiltere`de yapılan bir araştırmaya göre 101 şirket sıralandı, üretim zincirinde çocuk işçi çalıştırmaktan, iş yeri koşullarına kadar yapılan incelemede en duyarlı şirket Adidas oldu. Ketçabıyla ünlü Kraft Heinz, kahve devi Starbucks ve Prada son sıralarda yer aldı.

İngiltere Merkezli insan hakları araştırma merkezi Corporate Human Rights Benchmank (CHRB) yeni raporunu açıkladı. 101 şirketteki çalışma koşullarından üretim zincirinde çocuk işçi çalıştırma oranına kadar belirlenen bir endeks puanı ile şirketler değerlendirildi. Financial Times'ın haberine göre; 101 şirketteki listenin tamamı açıklanmazken Adidas yüzde 87'lik oranıyla insan haklarına karşı en duyarlı şirket seçildi.

KRAFT HEİNZ'İN PUANI YÜZDE 5,2 OLDU

Araştırmaya konu edilen 101 şirketten 40'ı firmaları hakkında bilgi vermedi. Ketçabıyla ünlü Kraft Heinz ise dikkat çekti. Gıda devinin insan hakları puanı yüzde 5,2 oldu.

STARBUCKS'TAN RAPORA İTİRAZ

Starbucks da aldığı yüzde 8,3'lük puan ile düşük bir performansa imza attı. Starbucks'tan yapılan açıklamada yüzde 8,5'luk puan için, "Rapor bizim şirketteki çabalarımızı yansıtmıyor. İnsan hakları ihlaline toleransımız sıfır" ifadesi kullanıldı.

PRADA SON SIRADA YER ALDI

Prada ise yüzde 3,6 puanla listenin son sıralarında yer aldı. Şirket konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.