Derviş'in Yerine Clark

Derviş'in Yerine Clark

Yeni Zelanda'nın Eski Başbakanı Helen Clark, Kemal Derviş'ten Boşalan BM Kalkınma Programı (Undp) Başkanlığı'na Getirildi.

Derviş'in Yerine Clark

Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Helen Clark, Kemal Derviş'ten boşalan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na getirildi.

BM Sözcüsü Michelle Montas bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Clark'ın son derece başarılı adaylar arasından son derece titiz yürütülen bir seçim mekanizması sonucunda UNDP Başkanlığına 4 yıllığına seçildiğini açıkladı. Montas BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un BM Genel Kurulu'na, Clark'ın UNDP başkanlığına seçildiğini bildiren bir yazı yazdığını belirtti.

Montas bir soru üzerine Genel Kurul'un Clark'ın göreve atanmasını onaylaması gerektiğini kaydetti.

Montas açıklamasında Genel Sekreter Ban'ın bu ayın başında UNDP Başkanlığı'ndan ayrılan Kemal Derviş'e ''UNDP'yi son derece kritik bir dönemde son derece başarılı bir şekilde yönetmesinden ve üstün liderliğinden dolayı müteşekkir olduğunu'' da belirtti.

BM Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, 1981 yılında Yeni Zelanda parlamentosuna giren 59 yaşındaki Helen Clark'ın, 1999-2008 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunduğu, özellikle ekonomik, sosyal, çevresel, kültürel konular ile BM Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılması ve iklim değişikliğiyle mücadele konularında hem ülkesinde hem de uluslararası arenada aktif bir lider olduğu bildirildi.

Ağustos 2005'de UNDP Başkanlığı'na seçilen ve 1 Mart'ta görevinin resmen sona ermesinden birkaç ay önce UNDP'den kendi isteğiyle ayrılan Kemal Derviş, UNDP'nin Amerikalı ya da İngiliz olmayan ilk başkanı olmuştu.

Kaynak: AA