"Dershanelerin Kapatılması"

"Dershanelerin Kapatılması"

''Dershaneyi mecbur eden sebepler ortadan kaldırılmalı.''

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Emin Ssfuoğlu şu an gündemde bulunan "dershanelerin kapatılması" konusunda bir basın açıklaması yaptı. Sofuoğlu açıklamasında dershaneleri kapatmadan önce dershaneye teşvik edici sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Sofuoğlu şunları söyledi:

Eğitim-Bir-Sen, dershanelerin kapatılmasına odaklanmak yerine dershaneciliğe sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının daha sağlıklı olacağına inanmaktadır. Bir üst öğretim kurumuna seçme ve yerleştirmeye dayanan mevcut sistem, dershanelere gitmeyi zorunlu hale getirmektedir.

Yüksek öğretim önünde yığılmalar ve dershanelerin umuda yolculukta vazgeçilemezliği eğitimin ana yapısındaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Okullardaki öğretmen ve derslik açığı, müfredattaki eksiklikler, eğitimde fırsat eşitsizliği üreten adaletsizlikler, eğitime erişimde yaşanılan köklü sorunlar, verimi düşüren kalabalık sınıf mevcutları, kıdemli öğretmen dağılımının sağlanamaması, öğretmen maaşlarının kamudaki en düşük maaş olması, istihdamda güçlük çekilen yerleşim yerlerindeki eğitim çalışanlarına ek mali özendirmelerin yapılmaması ve teşvik unsurlarının devreye konulamaması gibi önemli sorunları gündeme almadan kalıcı çözümlerin ortaya çıkarılamayacağı gözden kaçırılmamalıdır.

Yeni sistem kurulmadan, toplumsal kesimlerin görüş ve önerileri alınmadan dershanelerin kapatılmasına odaklanmak yerine, öğrencilerin dershanelere gitmesine sebep olan etkenlerin tespitine ve ortadan kaldırılmasına yönelmek daha uygun bir tercih olacaktır.