Derecik Taburu'ndaki Kazıda Krokinin Gösterdiği Yerde Çöp Çıktı

Derecik Taburu'ndaki Kazıda Krokinin Gösterdiği Yerde Çöp Çıktı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik İç Güvenlik Taburu'nda 1994 Yılında 12 Köy Korucusunun Öldürülerek Tabur Bahçesine Gömüldüğü İddiası Üzerine Yapılan Kazı Sona Erdi. Basına Yansıyan Krokinin Belirtildiği Yerde Çöp Çıktı. Bölgenin 1994-1995 Yıllarında Taburun Çöplüğü Olduğu Belirtildi.

Derecik Taburu'ndaki Kazıda Krokinin Gösterdiği Yerde Çöp Çıktı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik İç Güvenlik Taburu'nda 1994 yılında 12 köy korucusunun öldürülerek tabur bahçesine gömüldüğü iddiası üzerine yapılan kazı sona erdi. Basına yansıyan krokinin belirtildiği yerde çöp çıktı. Bölgenin 1994-1995 yıllarında taburun çöplüğü olduğu belirtildi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik Taburu'nda 1994 askerlik yapan bir erin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği ihbar mektubunda, Ortaklar Köyü'nün Ormancık Mezrası'nda 12 köy korucusunun JİTEM tarafından öldürülerek tabur bahçesine gömüldüğü iddiası üzerine taburda bugün kazı başlamıştı. Kayıp yakınlarının talebi üzerine Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği kararıyla kazı başladı.

Kazı, Van'dan askeri helikopterle bölgeye Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bahadır Sakaoğlu, Şemdinli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Dağlı, Hakkari Barosu'ndan Avukatlar Mehmet Ekici, Salih Akbulut, Vatan Erler ve Abdurrezak Ertaş nezaretinde gerçekleşti. Sabah saatlerinde Derecik beldesine giden kayıp yakınları savcılık kararıyla Sağlık Ocağı'nda DNA testleri için kan örnekleri verdi. Kazıyı takip etmek için aralarında kadınların olduğu birinci dereceden yakınlarından 8 kişi tabura alındı.

Saat 11.30'da başlayan kazıda 1,5 saat sonra 2 saat öğle arası verildi. Öğle arasında dışarıda bekleyenlerden bir kişi olayın görgü tanığı olduğunu belirterek, kazının yanlış yerde yapıldığını iddia etti. Avukatların, ismi açıklanmayan kişiyi savcılarla görüştürdüğü öğrenildi. Görgü tanığı bazı fotoğraflar üzerinde gösterdiği kazının yapıldığı noktanın 8 metre uzağındaki bölgede çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Görgü tanığı "Kazılan yerlerin 8 metre ilersinde kırmızı taşlar var. Cesetler oraya gömüldü" dediği öğrenildi.

Bu görüşmelerden sonra saat 15.00'te kazı tekrar başladı. Savcıların kararıyla görgü tanıkları da katıldı. Savcılığın yapılan kazıyı kamera görüntülerine aldığı belirtildi.

Bu arada sabah kazı bölgesinde yapılan çalışmaları takip ettiği için bölgeye giden DHA muhabiri Azer Demir ve Sabah Gazetesi muhabiri Ercan Demirci, jandarma bölgesini çektiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Kamera ve fotoğraf makinelerine el konulan muhabirler, taburda kamera ve kamera kayıtları silindikten sonra serbest bırakıldı.

Taburda kazı saat 19.00'da sona erdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir erin gönderdiği krokinin yapıldığı yerde çöp malzemesi çıktı. Öğle arasında olayın görgü tanığı olduğu belirtilen bir kişinin gösterdiği yerde iş makineleriyle yapılan kazıda ise bir şey çıkmaması üzerine kazı sona erdi. Belirtilen yerlerde yapılan kazılarda bir şey çıkmaması üzerine taburdaki kazı işlemi bitirildi. (CİHAN)