Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor

Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor

Van depreminde en büyük hasarın meydana geldiği Erciş İlçesi'nde yaşam yavaş yavaş normale dönüyor.

Van depreminde en büyük hasarın meydana geldiği Erciş İlçesi'nde yaşam yavaş yavaş normale dönüyor. Dün geceden itibaren belirli kesimlere elektrikleri verilen ilçede, esnaf da bugün işyerlerini açmaya başladı. Evleri ağır hasar gören depremzedeler için çadır kentlerin yanı sıra Kızılay Mevlana evlerini de kurmaya başladı.

23 Ekim'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından seferber olunan Erçiş ilçesinde, altyapı çalışmalarındaki sorunların giderilmesiyle, dün, akşam saat 21.00 itibariyle, belirli kesimlere elektrikler verilmeye başladı. Elektriklerin verilmesiyle de ilçe merkezinde işyeri bulunan çok sayıda esnaf, bugün kepenklerini açtı. Esnaflar, depremle zarara uğrayan işyerlerindeki malzemeleri düzeltmek için büyük çaba sarfederken, berber salonlarında da vatandaşların traş olduğu görüldü. Sokaklardaki canlılıkta göze çarparken, kahveler de vatandaşlar tarafından dolduruldu. İlçede ayakkabı satış dükkanı bulunan Ömer Abak, "Zararımız çok. Binadaki çatlaklardan yağmur suları içeri girmiş. Bu nedenle çoğu ayakkabıyı çöpe atmak zorunda kaldım" dedi.

Diğer esnaf da, yaşamın devam ettiğini, bir an önce enkazların kaldırılmasıyla hayatın normale dönmesini beklediklerini dile getirdi.

MEVLANA EVLERİ KURULMAYA BAŞLANDI

Erciş'te çadır kentlerin ardından Kızılay tarafından Mevlana evleri ilçeye getirilerek kurulmaya başlandı. Depremin en çok vurduğu ilçe için ihtiyaç duyulan Mevlana evleri için, dün, gün boyunca, Kızılay'ın kurduğu çadır kentin karşısındaki alanda zemin etüt çalışmaları yapıldı. Topografik çalışmaların tamamlanmasıyla, TIR'larla getirilen evlerin parçaları askerler ve Kızılay görevlileri tarafından monte edilmeye başladı. İlk aşamada 390 tane kurulacak olan Mevlana evlerinin, 10 kişiye kadar kişiyi alabildiği, soğuğa ve yağmura dayanıklı olduğu, zeminin de parkeden oluştuğu kaydedildi.

ÇADIR KENTTE ÇOCUK OLMAK

Erciş'teki çadır kentte kalan çocuklar, yaşadıkları şoku oyun oynayarak atmaya çalışırken, çadırlar arasında emekleyerek dolaşan, henüz 1 yaşındaki Sami Yusuf Kayacı, moralleri yerine getirdi, depremzedelerin maskotu oldu.

Erçiş Stadyumu'nda kurulan çadır kentte günler, soğuk hava ve eksik kalan ihtiyaçlar nedeniyle güçlükle geçerken, çadırlar arasında oyun oynayan çocuklar, 'Çocuk her yerde çocuk' duygusunu akıllara getirdi. Psikologlar tarafından yaşadıkları şoku üzerlerinden attırılmaya çalışan çocuklar, boş buldukları her yerde oyunlar oynayarak zamanlarını geçirmek istedi. Dağıtılan oyuncakların mutluluğunu da yaşayan çocuklardan kimisi çok mutlu olduğunu, kimisi ise yaşamlarını yitiren arkadaşlarını, öğretmenlerini, okullarını çok özlediklerini, kendilerine ev verilmesini dile getirdi.

MİNİK SAMİ'Yİ GÖRENLER DAYANAMIYOR

Çocukların her türlü zorluğa rağmen şakalaşması, oynaması, yüzlerde kısa süreli tebessümlere neden olurken, çadırlar arasında emekleyerek dolaşan, henüz 1 yaşındaki minik Sami Yusuf Kayacı, sempatikliğiyle depremin maskotu oldu. Dilini dışarı çıkıp emekleyen, çevresinde gülerek kendisini izleyenlere de mutlu gözlerle bakan minik Sami'nin, enkaza dönen evlerinden annesinin desteğiyle kurtulduğu öğrenildi

TT,BB,MB(GG/AAA) - Van/ Erciş

Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor
Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor
Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor
Depremin Vurduğu Erciş'te Hayat Normale Dönmeye Başlıyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title