Denizli Valisi Erkmen: Üniversitenin Yerinde Saydığı Bir Yerde İlin Büyümesinden Bahsedilemez

Denizli Valisi Erkmen: Üniversitenin Yerinde Saydığı Bir Yerde İlin Büyümesinden Bahsedilemez

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Üniversitelerin Bir İlin Büyümesinde Önemli Bir Etken Olduğunu Belirterek, Üniversitenin Yerinde Saydığı Bir Yerde İlin Büyümesinden Bahsedilemeyeceğini Söyledi.

Denizli Valisi Erkmen: Üniversitenin Yerinde Saydığı Bir Yerde İlin Büyümesinden Bahsedilemez

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, üniversitelerin bir ilin büyümesinde önemli bir etken olduğunu belirterek, üniversitenin yerinde saydığı bir yerde ilin büyümesinden bahsedilemeyeceğini söyledi.

Denizli Valiliği koordinatörlüğünde, ilgili kurumun eksikliklerini belirlemek, yapılması gerekenleri tespit etmek ve somut önerilerin değerlendirilmeye alındığı sektör toplantılarından 4.'sü 'Üniversite ve Üniversite Gençliği' konulu toplantı Polisevi'nde yapıldı.

Toplantıya Vali Erkmen, Vali Yardımcıları Muhsin Çatmadım, Abdullah Acar, Halil İbrahim Ertekin ve İsmail Tezel, Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, Denizli İl Genel Meclis Başkanı Halil Pekdemir, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, üniversitede faaliyet gösteren gençlik merkezi ve gençlik meclisi temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Vali Erkmen, üniversitelerin bir ilin büyümesinde önemli bir etken olduğunu ifade ederek, "Hep İlin ekonomisinin büyümesinden ve Denizli'nin ileriye gitmesinden bahsediyoruz. İlin ekonomisi büyüyecekse üniversite ile büyüyecektir. Üniversitenin yerinde saydığı bir yerde İlin büyümesinden bahsedilemez." dedi.

PAÜ'nün öğrenci sayısında artışın olduğunu ifade eden Erkmen, "Yeni yerlerde yeni bölümler açılıyor. Öğrenci sayısı bir yılda 26 binlerden 32 binlere geldi. Büyümenin getirdiği fiziki ihtiyaçlar ve barınma ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Fiziki ihtiyaçların giderilmesi yönünde üniversitenin güzel bir işbirliği çalışması var. Amacımız sağlıklı diyalog içinde kurumlar içinde dayanışmayı arttıracak şekilde, sorun tespiti yapıp bunların giderilmesi için çalışmaları ortaya koymaktır." diye konuştu.

PAÜ Rektörü Ardıç da üniversitelerinde 7 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksek okulunun bulunduğunu, öğretim üyesi gelişiminin sürekli arttığını, üniversitenin fakültelerinde 17 bin öğrencinin bulunduğunu açıkladı. PAÜ'de araştırma potansiyellerinin çok yüksek olduğunu anlatan Ardıç, Ar-Ge performansında Türkiye 3.'sü olduklarını, vurguladı. Araştırma fonuna çok büyük bir pay ayırdıklarına dikkat çeken Ardıç, 2009 yılında 694 projeye 17 milyon 942 bin TL para harcandığını söyledi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA