Denizli Kaçak Sakatat İşlenen Tesise, Kokudan Zabıtalar Bile Girmekte Zorlandı

Denizli Kaçak Sakatat İşlenen Tesise, Kokudan Zabıtalar Bile Girmekte Zorlandı

Kaçak sakatat işlenen tesise, kokudan zabıtalar bile girmekte zorlandıDenizli'nin Pamukkale ilçesinde, çevredekilerin kötü kokuların geldiğini belirtip, şikayetçi olması üzerine zabıta ekiplerinin denetim yaptığı, eskiden besihane olarak kullanılan binada kaçak olarak hayvan...

Kaçak sakatat işlenen tesise, kokudan zabıtalar bile girmekte zorlandı


Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, çevredekilerin kötü kokuların geldiğini belirtip, şikayetçi olması üzerine zabıta ekiplerinin denetim yaptığı, eskiden besihane olarak kullanılan binada kaçak olarak hayvan sakatatlarının işlendiği belirlendi. Zabıta ekiplerinin kokudan girmekte zorlandığı, her tarafını kurtların sardığı hijyen koşullarından uzak tesiste, yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırıldığı da tespit edildi. İşletmecisine 20 bin lira para cezası kesilen tesisin, temizlenip, ilaçlandıktan sonra mühürleneceği bildirildi.


Bugün öğle saatlerinde, Goncalı Mahallesi'ndeki, daha önce besihane olarak kullanılan bir tesisten kötü kokuların yayıldığı ihbarı üzerine Pamukkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetim yaptı. Zabıta ekipleri, eski besihanenin hayvan sakatatlarının işlendiği tesise dönüştürüldüğünü belirledi. Hijyen koşullarının hiçe sayıldığı, kötü koku nedeniyle içeri girilmesinde bile zorlanılan tesis, zabıta ekiplerini de şaşırttı. Burunlarını kapatarak içeri girebilen görevliler, tesisin sadece içi değil bahçesinde şok edici manzarayla karşılaştı. Büyükbaş hayvanlara ait sakatların işçiler tarafından sağlıksız bir ortamda ayıklanıp çorbacılara ve lokantalara satıldığı sanılırken, etraftaki kurtlar ve bahçedeki çürümüş sakatat parçaları dikkati çekti.


Bahçedeki bir kamyonun içinde ise tonlarca ağırlıkta büyükbaş hayvan bacağı da bulundu. Hayvan sakatatlarının kaçak olarak işlendiği tesiste Afganistan uyruklu işçilerin kaçak çalıştığı da belirlendi.


Zabıta ekipleri, işletmeyi mühürlemek için tutanak hazırlarken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de tesisi işleten Ali Karamürsel'e 20 bin lira para cezası kesti. Aynı kişi hakkında daha önce de 23 kez işlem yapıldığı öğrenildi. Tesis içindeki tüm sakatatlara imha edilmek üzere el konuldu. Tesisin, temizlenip, ilaçlandıktan sonra mühürleneceği bildirildi.

Kaynak: DHA