Denizli: Dto'nun 80. Yılı Etkinlikleri

Denizli: Dto'nun 80. Yılı Etkinlikleri

Denizli Ticaret Odası'nın (Dto) 80. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri Çerçevesinde 80. Yıl Etkinleri Finali Düzenlendi.

Denizli: Dto'nun 80. Yılı Etkinlikleri

Denizli Ticaret Odası'nın (DTO) 80. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde 80. Yıl Etkinleri Finali düzenlendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, Denizli Valisi Hasan Canpolat, işadamları, sanayiciler ile davetliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan DTO Başkanı Mehmet Yüksel, TOBB'ye bağlı sanayi ve ticaret Odaları'nın çalışmalarıyla ikinci bir kabine gibi olduklarını söyledi. 5084 Sayılı Teşvik Kanunu'nun ruhunun doğru ancak uygulamaların yanlış olduğunu savunan Yüksel, "Çevre illere teşvik verildi, Denizli yararlanamadı. O yüzden de Anadolu aslanları olarak gösterilen Denizli'deki birçok işletme maalesef büyüyemedi ve geri kalmış durumda. İlçelerimizde atıl duran yatırım alanları var. 250'ye yakın bıçak atölyesi ve bir o kadar da ayakkabı üreticilerimiz var. Bunların ihracat için verilecek destekle harekete geçirilmesi lazım. Ama bütün bunlara rağmen Türkiye'de yaş üzümün yüzde 40'ını, alabalık üretiminin yüzde 25'ini, leblebide ise yüzde 80'nini Denizli karşılıyor. Ayrıca Pamukkale'nin artık termal sağlık merkezi haline getirilmesini istiyoruz. Bu idealimizi gerçekleştirmede son derece kararlıyız. Bu amaçla 16 Mart 2007'de Uluslararası Termal Sağlık Kongresi'ni Denizli'de yapacağız" dedi.

Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti de, kur ve faizin istikrara bağlı olarak birlikte yükselmeye veya düşmeye devam edeceğini söyledi. Türkiye'nin 30 yıllık kronik enflasyon ortamından kurtulmasından sonra karşılaştığı problemleri faiz, kur ve borsa üçgeninde çözmeye çalıştığını belirteren Serdengeçti, "Sanayide orta ve uzun vadeli politikalar belirlenmesiyle ancak büyüme ve cari açık kontrol altına alabilir. Türkiye'nin önünde olumlu ve olumsuz iki ayrı senaryo bulunuyor. Türkiye'de cari açık tartışılıyor. Hiç kimse çıkıp da Doğu Avrupa ülkelerinin cari açığını merak etmiyor. AB üyesi 9 Doğu Avrupa ülkesinin cari açığının milli gelire oranı bizimkinin çok üzerindedir. Son 4 yılda artan enerji fiyatlarının cari açığa olumsuz etkisi olmuştur. Ülke olarak hızlı büyümek istiyoruz. Son 5 yılda yüzde 40'ın üzerinde büyüdük. Tasarruf oranı düşükse yatırımların tasarrufları aştığı bir ülkede cari açık olur. 'Peki o zaman büyümeyi kısalım' diyorlar. Bunun için de çözüm yatırımları kısmakta. Türkiye işsizlik meselesini çözemedi ki yatırımlarını kıssın. Büyümeyi kısmakla istihdam da kısılır. Bunun da sosyal boyutları olur. O yüzden Türkiye'nin orta ve uzun vadeli politikalar geliştirerek öncelikli sektörlerini belirlemesi lazım. Biz bunu TOBB bünyesinde tartışmaya başladık" ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Türkiye'deki herkesin zengin olmak istediğini belirterek, "İşsizimizin olmasını istemiyoruz. İki tane alternatifimiz var. Cumhuriyet tarihi boyunca yüzde 4-4.5 büyüdük. Yüzde 7.5'lik büyümenin altındaki büyümeleri kabul etmiyoruz. 2.5 milyon işsiz var. Çin her yıl 20 milyon kişiye iş buluyor. O zaman bütün planlarımızı hesaplarımızı ona göre yapmamız lazım" dedi. Türkiye'nin son 4.5 yılda yüzde 36 büyüdüğünü ifade eden Hsarcıklıoğlu, "Şartlar bu kadar namüsait olmasına rağmen kamu yüzde 5 büyürken, özel kesim yüzde 31 büyüdü. Türkiye'yi özel sektörü büyüttü. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa olan bir hadise bu. Çünkü kamu eliyle değil özel sektör eliyle ilk defa büyüdük. 4.5 yıldır sürdürülebilir büyüdüğümüz için krize girmedik. Kamu eliyle büyüseydik krizler olurdu. Bu tabloya sahip çıkın. Biz Türkiye'yi büyüttük, yeter ki ortamı iyileştirin diyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Denizli eski valileri, sanat, medya ve yargı mensupları, DTO'ya hizmet verenler, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar ile düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Törende İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören'in plaketini İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'dan aldı.

Kaynak: İHA