Denizli Depremzedeler Oruçlarını Çadır ve Konteynırlarda Açtı

Denizli Depremzedeler Oruçlarını Çadır ve Konteynırlarda Açtı

Depremzedeler oruçlarını çadır ve konteynırlarda açtıDENİZLİ'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından evleri zarar gören vatandaşlar, Ramazan ayının ilk gününde oruçlarını çadır ve konteynırlarda açtı.

Depremzedeler oruçlarını çadır ve konteynırlarda açtı

DENİZLİ'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından evleri zarar gören vatandaşlar, Ramazan ayının ilk gününde oruçlarını çadır ve konteynırlarda açtı.

Acıpayam ilçesinde, 20 Mart tarihinde 5.5 şiddetinde yaşanan depremin ardından, 300'ü aşkın evin zarar gördüğü Acıpayam ilçesinde evlerine giremeyen vatandaşlar, Ramazan ayının ilk gününde iftar sofralarına evlerinde oturamadı. Geçtiğimiz 5 Nisan'da afet bölgesi ilan edilen Acıpayam'da, depremin en çok zararı verdiği Apa, Karahöyük, Uçarı ve Oğuz mahallelerinde evleri hasar gören vatandaşlar, iftarlarını çadırlarda ve konteynırlarda açtı.

Apa Mahallesi'nde yalnız yaşayan ve depremde evi yıkılan 79 yaşındaki Baki Kaya, bu yıl Ramazan ayının ilk iftarını AFAD tarafından kendisine verilen konteynırda yaptı. Kaya, depremde evinin yerle bir olduğunu belirterek, 'Depremden geriye hiçbir şeyim kalmadı. Dağıtılan çadırda kaldım. Kızılayın verdiği yemeklerden yedim. Şimdi ise konteynırda kalıyorum. Burada yalnız başıma yaşıyorum. Ramazan ayının ilk gününde iftarımı, yaptığım menemen yemeğiyle açıyorum. Konteynır verdiler ancak, elektrik bağlanmadığı için karanlıkta yaşamak zor oluyor" dedi.

Ramazan ayının ilk orucunu tutan ve evi yıkıldığı için eşi Raziye Ünlü (62) ile çadırda iftar yapan 65 yaşındaki Ramazan Ünlü, kendilerine konteynır verilmediğini belirterek, 'Ramazan ayının ilk gününde orucumuzu ateş yakıp yaptığımız tarhana çorbası ve közlenmiş patlıcan ile açıyoruz. Bulaşıklarımızı dışarda yıkamak zorunda kalıyoruz. Üzerime tapulu ev olduğu için bize konteynır vermediler. Tapulu evimde de çocuklarım kalıyor. Bizim burada bakmak zorunda olduğumuz hayvanlarımız var. Yaşam bizim için çok zor. Yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştu.

Depremde evi zarar gören belediye işçisi 52 yaşındaki Mehmet Yılmaz ise kendilerine konteynır verilmemesine tepki göstererek, 'Sigortalı bir işte çalıştığım gerekçesiyle bana konteynır verilmedi. Asgari ücretle çalışıyorum. 10 yaşında bir çocuğum var. 3 parmağım sakat. Çadırda yaşamak çok zor. Temel ihtiyaçlarımızı gideremiyoruz. Biz de konteynır istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA