Denizli'de Engelliler Derneği İçin Topladıkları Paraları Zimmetine Geçirenler Tutuklandı
Haberler » Güncel » Haber

Denizli'de Engelliler Derneği İçin Topladıkları Paraları Zimmetine Geçirenler Tutuklandı

Denizli Merkez ve Bazı İlçelerinde, Engelliler Adına Kurdukları Derneğin Yardımlarını Zimmetlerine Geçirdiği İddiasıyla 10 Kişi Tutuklandı.

Denizli'de Engelliler Derneği İçin Topladıkları Paraları Zimmetine Geçirenler Tutuklandı

Denizli merkez ve bazı ilçelerinde, engelliler adına kurdukları derneğin yardımlarını zimmetlerine geçirdiği iddiasıyla 10 kişi tutuklandı.

Jandarma ekipleri, engellilere yönelik faaliyet gösteren bir derneğin il merkeziyle Çivril, Çameli, Bozkurt ve Acıpayam ilçelerinde usulsüz olarak yardım topladığı ihbarı üzerine operasyon düzenledi. Başkanlığını Y.S.'nin (29) yürüttüğü Fiziksel ve Bedensel Engellileri Koruma ve Kalkındırma Derneği adına para ve gıda maddesi toplayan M.K., E.D., V.V., Y.Ü., T.G., N.Ü., A.K., A.Ü. ve N.Ü., Çivril Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde yapılan çalışmalar sonucu gözaltına alındı. Zanlıların, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde dernek faaliyetleri kapsamında usulsüz para ve gıda maddesi topladığı, bunlarla elde edilen gelirlerin büyük kısmını kayıt altına almadan zimmetlerine geçirdiği ileri sürüldü. Zanlılar, ayrıca dernek adına sattıkları derginin makbuzlarını kesmediği, köylerden topladıkları arpa, buğday gibi gıda maddelerini makbuz kesmeden satarak paraya çevirdiği, elde edilen gelirleri belirli bir yapılanma içinde paylaşarak nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak, Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Tutukluların üst, ev ve faaliyet gösterdikleri dernek merkezinde yapılan aramalarda kurusıkıdan çevirme bir tabanca, bir av tüfeği, 5 gram esrar, 12 cep telefonu, engelliler için çıkarılan 538 adet dergi, 19 adet kesilmemiş dip koçanlı perakende satış fişi, 3 bin 897 adet kesilmiş dip koçanlı perakende satış fişi, 42 koçan fatura, iki dernek kayıt defteri, altı klasör evrak ve beş adet tanıtım kartı ele geçirildi. (CİHAN)