Denizli'de, E -Denizli Projeleri Uygulanmaya Başlıyor

Denizli'de, E -Denizli Projeleri Uygulanmaya Başlıyor

Başbakanlık Tarafından, Bilgi Toplumuna Geçiş Çalışmaları Çerçevesinde Başlatılan, Strateji ve Politikaları Belirleyerek Faaliyetlerin Bütünlük İçinde Yürütülmesi Çalışması Olan "E -Dönüşüm Türkiye Projesi" Denizli'de Hayata Geçiriliyor.

Denizli'de, E -Denizli Projeleri Uygulanmaya Başlıyor

Başbakanlık tarafından, bilgi toplumuna geçiş çalışmaları çerçevesinde başlatılan, strateji ve politikaları belirleyerek faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi çalışması olan "e-Dönüşüm Türkiye Projesi" Denizli'de hayata geçiriliyor.

"e-Denizli Projesi" adı altında Denizli Yönetim ve Bilgi Sistemi (DEYBİS), Denizli Afet Bilgi Sistemi (DABİS), Denizli Güvenlik Bilgi Sistemi (DEGBİS) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) alt projeleri uygulamaya konuldu.

Sözkonusu projelerdeki gelişmeler ve gelinen noktalar, valilik toplantı salonunda masaya yatırıldı. Vali Hasan Canpolat'ın başkanlık ettiği toplantıya Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cemal Temizöz ve daire müdürleri katıldı. Vali Canpolat, açılış konuşmasında, geçen sene e-Denizli adı altında bir dizi proje başlatıldığını, bunları e-Denizli eylem planı adı altında toplamak için bir çalışma grubu kurulduğunu ifade etti.

Canpolat, "Bu plan tamamlanma aşamasında. Bu çalışmaların koordinasyon içinde yürütülmesini sağlayacak ve Denizli'nin elektronik altyapısının hazırlanmasına hizmet edecek bir takvim oluşturuyoruz. Bu program içinde PAÜ ile İl Özel İdaremiz'in birlikte yürüttüğü Coğrafi Bilgi Sistemi'nin oluşturulması aşaması devam ediyor" dedi.

DEGBİS'in tamamlanma aşamasında olduğunu anlatan Vali Canpolat, bu projenin, kamu kuruluşları arasındaki bilgi alışverişini sağlayacak karar destek sistemi olarak da hizmet göreceğini kaydetti. DEYBİS'te de ciddi yol katedildiğine işaret eden Canpolat, "Ana başlıkları bu çalışmalar olan projelerimizde okullarımızda ve ilçelerimizde bilgisayar okur yazarlığını arttırmak, kamu internet erişim merkezlerini açmak, okullarımızda bilişim sınıfı uygulamalarını yaygınlaştırmak gibi daha birçok uygulamayı alt başlık olarak sayabileceğimiz çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlarla sadece fiziki altyapı değil, diğer bütün gerekli altyapılarla birlikte dünya standartında elektronik altyapıya sahip olmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Hazırladıkları e-Denizli eylem planıyla bundan sonra yapacakları çalışmaların daha sistematik olacağını vurgulayan Canpolat, "Bu uygulama, DPT'nin e-Türkiye eylem planı özelliklerine sahip, bir ilde yapılan ilk çalışmadır ve rehber niteliğindedir. Yaklaşık bir senedir bu projeler üzerinde çalışan bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Denizli İl Özel İdaresi Strateji Geliştirme Müdürü Dr. Yılmaz Özmen de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dr. Özmen, şöyle dedi: "Öncelikle bütün bu çalışmaların hepsini e-Denizli başlığı altında toplayıp kamuoyunun kullanımına hazır hale getirmeyi ve internetten erişilmesini amaçlıyoruz. Bu proje sayesinde Denizlimiz'i her anlamda elektronik ortama taşımak suretiyle çağdaş ve güvenli bir şehir kimliğe kavuşmasını sağlamayı, afet anında ve sonrasında en az hasarla kurtulup eskisinden daha iyi hale gelmesinde gerekli altyapıyı oluşturmayı amaçladık."