Haberler » Ekonomi » Haber

Denizli Cam Festivali Sona Erdi

Türkiye'nin ilk cam festivali olan Denizli Cam Festivali'nde 2 bin 200 cam boncuktan oluşan 1, 80 metre boyunda cam horoz yapıldı.

Denizli Cam Festivali Sona Erdi

Türkiye'nin ilk cam festivali olan Denizli Cam Festivali'nde 2 bin 200 cam boncuktan oluşan 1, 80 metre boyunda cam horoz yapıldı. Denizli Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi işbirliğiyle düzenlenen ve İsveçli Julie Anne Denton, İngiliz Sally Carver, Avustralyalı Christian Arnold ile Türk cam sanatçıları Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve Ahmet Özdeniz'in katılımıyla gerçekleştirilen festival Delikliçınar Meydanı'nda düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Ateşten dans gösterileriyle başlayan kapanış töreni, camdan boncuklardan yapılan horoz heykelinin açılışıyla son buldu.

Festivalin kapanışında bir konuşma yapan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, "Cam demek şeffaflık, sağlık, kibarlık demek aynı zamanda, cam eşya demek, cam sanat demek. 7 bin 500 yıl öncesinden gelen cam, bugün Denizlimize yeni bir heyecan ve güzellik getirdi. Umarım bu festival ile kentimizde bulunan cam atölyeleri ve cam sanatı yeniden daha bir ilgi ile hayat bulacak."dedi.

Festival kapsamında birbirinden ilginç eserlerin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattıklarını belirten festivalin organizatörü Ömür Duruerk ise "Yaptığımız çalışmalarla Türkiye'de cam sanatının daha da geliştirilmesini amaçladık. Yaptığımız çalışmaların devamının geleceğini ümit ediyorum. Yapılan çalışmalar sonrasında Denizli'ye özgü bir şeyi ortaya çıkarmak istedik. Denizli'yi çağrıştıran en önemli simgenin horoz olduğundan yola çıkarak tamamen cam boncuklardan oluşan bir horoz ortaya çıkardık. 1, 80'e 1, 20 boyunda 2 bin 200 boncuktan oluşan horozda uluslararası sanatçılardan vatandaşlara kadar birçok kimsenin katkısı var."diye konuştu.