Denizli 2. Ege Aşıklar Bayramı Sona Erdi - Haberler
Haberi Paylaş

Denizli 2. Ege Aşıklar Bayramı Sona Erdi

CHA - Haberler | Güncel
Denizli 2. Ege Aşıklar Bayramı Sona Erdi

Denizli Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün süren Denizli 2.Ege Aşıklar Bayramı, final programıyla sona erdi.

Denizli Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün süren Denizli 2. Ege Aşıklar Bayramı, final programıyla sona erdi. Denizli Belediyesi, Aşıklar Bayramı'yla Türkiye'nin birçok yerinden 21, Azerbaycan'dan bir aşığı biraraya getirdi. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'ndaki final programına Denizli Belediye Başkanı Yardımcısı Şamil Çınar, eşi Zeliha Çınar ve eski başkanlardan Ali Aygören katıldı.

Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Sami Özsoy'un onur konuğu olarak katıldığı gecede Bursa'dan Temel Turabi (Temel Şahin), Kocaeli'nden Taner Öztürkoğlu, Ankara'dan Yakup Temeli (Temel), Yozgat'tan Derdiyar (Murat Tanrıverdi), Adana'dan Feymani (Osman Taşkaya), Sivas'tan Cefakar (Recep Ateş), Osmaniye'den Abdullah Gizlice, İstanbul'dan Ahmet Poyrazoğlu, Manisa'dan Osman Feryadi (Erten), İzmir'den Ali Rıza Ezgi, Erzurum'dan Sıtkı Eminoğlu (Emen), Kocaeli'nden Erol Ergani, Antalya'dan Selahattin Kazanoğlu (Kazan), Aydın'dan Muhsin Yaralı (Özen), Ankara'dan Ayten Gülçınar, Konya'dan Yağız Ozan Arif (İnan Yıldırım), İstanbul'dan Orhan Üstündağ, Denizli'den Ozan Nihat ve Azerbaycan'dan Sevil Hıdırova da sazlarıyla bulundu.

Denizlili aşık Nihat Sönmez (Ozan Nihat) de aşıklara evsahipliği yaptı. Ozan Nihat, bütün aşıkları ve türkü dostlarını sazıyla sözüyle selamlayarak "Hoşgeldiniz" dedi. Aşıklar, sazlarıyla birer türkü söyleyerek geceye renk kattı. Bu arada sazlarıyla atışmaları da tam not aldı. Yrd. Doç. Dr. Bekir Sami Özsoy da Çanakkale Şehitleri için yazılmış bir şiir okudu. Ardından aşıklar, sazıyla sözüyle atışmaya devam etti. Aşıkların leb değmez (ağızlarına küçük çubuk yerleştirerek) söyledikleri türküler de büyük beğeni topladı.

Başkan Yardımcısı Çınar ve Aygören, gecenin sonunda bütün aşıklara plaket takdim etti. Belediyenin aşıklar bayramını gelenek haline getireceğini ifade eden Çınar, "Ülkemizin dört bir yanından gelen birbirinden değerli 21 aşığımız, iki gündür söyledikleri birbirinden güzel türkülerle ruhumuzun pasını sildi. Geleneklerimizin göreneklerimizin, özellikle de unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin günyüzüne çıkarılmasında önemli bir görevi yerine getirdiler. Ülkemizin dört tarafında bu görevi yürütüyorlar. Ben aşıklarımızı gönülden kutluyorum. Sizlere de yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum." dedi.

Denizli 2. Ege Aşıklar Bayramı Sona Erdi

CHA - Son Dakika Haberleri
title