Denizbank Baş Ekonomisti Özel: "Döviz Bulmak Zorunda Olduğumuz İçin Yurt Dışındaki Krizlerden Korkuyoruz"

Denizbank Baş Ekonomisti Doç. Dr. Saruhan Özel, Türkiye'nin Yılda 40 Milyar Dolar Döviz Bulmak Zorunda Olduğunu Belirterek, Bu Yüzden Doğal Olarak Yurt Dışındaki Krizlerden Korkulduğunu Söyledi.

Denizbank Baş Ekonomisti Özel:

Denizbank Baş Ekonomisti Doç. Dr. Saruhan Özel, Türkiye'nin yılda 40 milyar dolar döviz bulmak zorunda olduğunu belirterek, bu yüzden doğal olarak yurt dışındaki krizlerden korkulduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Güçbirliği Vakfı tarafından düzenlenen 'Dünyadaki Son Ekonomik Gelişmeler ve Adana'ya Yansımaları" konulu konferans Seyhan Oteli'nde yapıldı. Konferansa Adana Valisi İlhan Atış'ın yanı sıra, işadamları katıldı.

Konuşmacılardan Denizbank Baş Ekonomisti Özel, dünyada yaşanan gelişmeleri, bunun genelde Türkiye, özelde Adana'ya yansımalarını anlattı. Cari denge açığının Türkiye'nin başının belası olduğunu vurgulayan Özel, "Biz yılda 40 milyar dolar döviz bulmak zorundayız. Bu bağlılığımız nedeniyle doğal olarak yurt dışındaki krizlerden korkuluyor" dedi.

Türkiye'nin ekonomik modelinin tarım ve ihracat üzerine olmadığını aktaran Özel, "Türkiye hala sanayi üzerine yapılanıyor. Bunun yanında tarım ve ihracat da olması gerek. 2009 en yavaş yılımız olacak" diye konuştu.

Daha sonra konuşan Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu, Adana'da tarım ve sanayiinde işlerin kötü gitmediğini vurgulayarak, karamsar olunmaması gerektiğini kaydetti.

Adana'da açılan iş yerlerinin kapananlardan çok daha fazla olduğunu aktaran Prof. Dr. Fisunoğlu, "İthalat ve ihracat artış gösteriyor. Gıda fiyatlarındaki artış Adana için şans olabilir" ifadelerini kullandı.