Deniz Suyu Haliç'e Aktı

Deniz Suyu Haliç'e Aktı

Başbakan Erdoğan, toplamda 758 milyon dolar harcanan 'İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme' projesini hayata geçirdi.

Deniz Suyu Haliç'e Aktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan Haliç Çevre Koruma Projesi'nin 3 buçuk yıl önce startı verilen 'İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme' aşaması tamamlandı. Projeyi Başbakan Erdoğan hayata geçirdi.

Erdoğan, katıldığı törende şu konuşmaları yaptı:

"HALİÇ'İ BATAKLIK OLARAK TESLİM ALMIŞTIK"

"Bugünleri görmenin hayalini hep taşırdık. Mevlam böyle bir operasyon yapma fırsatını bizlere nasip etti. 1995 yılında "Acaba şu Haliç'te su derinliği nedir?" diye sorduğumuzda Haliç'teki su derinliği 52 cm'ye inmişti. Bu işi bildiğini söyleyenler bize Haliç'i toprakla doldurmanın tek çare olduğunu söylemişlerdi. Bu kişiler bu işi çok iyi bildiğini söyleyen 'çevrecilerdi.

"BİZ HALİÇ'İ KURTARACAĞIZ"

Burayı tekrar 'Altın Boynuz' haline getireceğiz dedik. Ve kolları sıvadık. 'İman öyle bir şeydir ki tekeden bile su çıkartır.' O azim ile bu işe girdik. Mesele bir aşk, bir sevda meselesidir. Varsa İstanbul'a, bu memlekete sevdanız bu işler olur.

Feshane'yi de biz bu hale getirdik. Sadabad Camii sular altındaydı. Haliç Kongre Merkezi İstanbul'un mezbahaneydi. Ordan çıkarılan atıklar, sakatat Haliç'e atılırdı. Buralardan araç ile geçemezdik. Şimdi orası Uluslararası bir kongre merkezi oldu. Yöneticiye düşen istikamet, düzen vermektir. Yönetici mıknatıslama yapar. Hamallık geride kaldı, teknoloji ile yeni adımlar atacağız.

13 İLİN BÜYÜKŞEHİR OLMASI

Biz diyoruz ki Büyükşehir Belediyesi ile mülki sınırları belediyenin tasarruf sınırları içerisine alalım. Bir imar bütünlüğü sağlayalım. Merkezde farklı, kenarda farklı, ilçede farklı, beldede farklı... Bu anlayışla şehirleri güzelleştiremeyiz. İl Özel İdareleri'nden netice alamadığımız için Büyükşehir Belediyeleri'ni kuruyoruz.

Daha önce İstanbul'un kenarındaki köylere doğru düzgün hizmet göremezken, şimdi Büyükşehir vasıtasıyla oralara hizmet gidiyor. Şimdi 13 tane il, 750 bin nüfusunun üzerine çıktığı için Büyükşehir olma hakkına kavuştular.

Muhalefet 'Siz federal yapıya geçmek istiyorsunuz' diyor. Eee.. Bu belediyelerin içinde CHP'li belediyeler de var! Büyük düşünmeye mecburuz, küçük düşünenler ile bu işi yapamayız.

Yüzlerce kilometre ilerdeki köye hizmet nasıl gidecek diyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, Bahçeli biz bu işe damdan düşerek geldik! Bizim Büyükşehir Başkanlığı tecrübemiz var. Siz kendinize güvenemiyorsanız, çıkın söyleyin 'biz bu işi yapamayız' diye. Ama biz bu işi yaparız. Hizmet görmeyen yerlere hizmet götürdük.

KILIÇDAROĞLU BİLMEZ!"

Kılıçdaroğlu'na soruyorum. Sayın Kılıçdaroğlu Muğla Belediyesi ne demektir?
Fethiye, Bodrum, Datça Muğla Belediyesi'ne bağlı mıdır değil midir? Korkarım ki 'bağlıdır' der. Kılıçdaroğlu bilmez. Muğla aslında merkez ilçe belediyesidir. Bunu anlamakta yoksun. Ama biz şimdi Muğla'yı Büyükşehir Belediyesi yapıyoruz. O zaman Muğla gerçek belediye olacak."

BAŞBAKAN DÜĞMEYE BASTI

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından butona basarak projeyi resmi olarak hayata geçirmiş oldu.

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİK ARTACAK

Kağıthane Deresi'nin Haliç'e doğru uzandığı bölümden günde 260 bin metre küp deniz suyu Haliç'e pompalanacak. Sarıyer sahilinden alınacak deniz suyu Tünel ve Terfi Merkezileri ile Haliç'e ulaştırılacak. Bu projeyle Haliç'teki çözünmüş oksijen miktarının artması ve biyolojik çeşitliliğin çoğalması bekleniyor.

Bu amaçla Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında 5 km uzunluğunda, 2,2 metre çapında,bir tünel yapıldı. Deniz suyu, 21 metre derinlikten Ayazağa Deresine pompa ile aktarılacak ve günde 260 bin metre küp boğaz suyu, Haliç'e akacak. Projeyle Haliç'in suyunun yılda 3 kez yenilenmesi hedefleniyor.

758 MİLYON DOLARLIK DEV PROJE

Projenin son etabının maliyeti 44 Milyon TL'yi bulurken, proje için bugüne kadar 758 milyon dolar harcandı.

Son aşaması Haliç'e deniz suyu taşımak olan "Haliç Çevre Koruma Projesi"ne 1995 yılında Başbakan Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde başlandı. İlk olarak Haliç'in her iki yakasına atıksu toplama kolektör ve tünelleri yapıldı. Çevredeki sanayi işletmeleri kaldırıldı. Atıksuyun Yenikapı ve Baltalimanı arıtma tesislerine ulaşması sağlandı. Haliç dibinden, 5 milyon metre küp çamur çıkartıldı.

Projeye ilişkin İBB'nin yaptırdığı animasyon medyayla paylaşıldı.