Deniz Baykal: "Kaynaşma ve Dayanışmayı Gerçekleştirmek İçin Üzerime Düşen Görevi Yerine Getirmeye Gayret Edeceğim"

Deniz Baykal: "Kaynaşma ve Dayanışmayı Gerçekleştirmek İçin Üzerime Düşen Görevi Yerine Getirmeye Gayret Edeceğim"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Kaynaşma ve Dayanışmayı Gerçekleştirmek İçin Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmeye Şartlar El Verdiği Ölçüde Gayret Edeceğini Söyledi.

Deniz Baykal:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, kaynaşma ve dayanışmayı gerçekleştirmek için üzerine düşen görevi yerine getirmeye şartlar el verdiği ölçüde gayret edeceğini söyledi.

CHP Kurultayı'nın ilk gün çalışmaları tamamlandı. Atatürk Spor Sarayı'nda gerçekleşen kurultayda yeniden genel başkanlığa seçilen Baykal, teşekkür konuşması yaptı. Delegelere hitap eden Deniz Baykal, bugüne dek katıldığı hiçbir kurultayda görmediği yoğun katılım ve coşkuya tanık olduğunu belirtti. Kurultayın CHP'ye istikamet çizenlerin CHP gerçeğini doğru değerlendirmesine katkı yapmasını temenni eden CHP lideri, kendisine verilen desteğin CHP ve temsil ettiği hedef ve ilkeler açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Kendilerinin aldığı oyun politikalarına katkıda bulunacağına işaret eden Deniz Baykal, CHP'nin bütünleşmiş, her türlü tartışmanın ötesinde ne yapmak istediğini bilen insanların elinde, bilinçli bir örgütün desteğiyle ayakta durduğunun bir kez daha kanıtlandığını kaydetti. CHP'nin bir çekim merkezi olduğunu bu kurultayla gösterdiğini söyleyen Baykal, her kurultayı bir siyaset akademisi olarak nitelendirdi. Baykal sözlerini şöyle, "Sadece sizler için değil, bizler için de aday olan insanlar için de bu kurultay çok büyük bir akademi, seminer olmuştur. Hepimiz bu kurultayı yaşadıktan sonra umut ediyorum bundan sonraki kurultaylarda, çalışmalarımızda, söyleyeceğimiz sözlerde biraz daha dikkatli oluruz. Ortaya koyacağımız iddialarda biraz daha dikkatli oluruz. Birbirimiz hakkında hüküm verirken, birbirimizi suçlarken, belki biraz daha birbirimize saygı gösteren bir anlayış içine girmek gerektiğini dersini bu kurultaydan almış oluruz. Bu kurultay hepimize ders vermiştir. Particilik dersi, siyaset dersi vermiştir. Kendi başımıza kapalı odalarda iç dünyamızı temel alarak, eşi dostu arkadaşı bir araya getirerek koca bir ülkeyi koca bir partiyi haksız ithamlara maruz etmek, haksız ithamların zeminine çekmek gibi yaklaşımların ne kadar çocuksu ne kadar gerçeklik temelinden uzak ne kadar söyleyenler için yaralayıcı olduğunu belki bu kurultay hepimize öğretmiş oldu.''

CHP'ye akıl veren çevrelere çatan Deniz Baykal, "Kolayca suçlamaya kalkmayın, anlamaya çalışın. Umarım bu kurultay CHP'ye akıl fikir verenlerin istikamet, yol çizenlerin de CHP gerçeğini daha doğru bir şekilde değerlendirmelerine bir katkı yapar'' dedi.

Baykal, kurultayda verilen kararın kendisine güç katmanın yanı sıra büyük bir sorumluluk da yüklediğine işaret ederek, bütün gücüyle verilen görevi yapmaya çalışacağını belirtti. Parti içinde yaşanmış tartışmaların, çekişmelerin, sürtüşmelerin ülkenin güç bir noktaya geldiği görülerek partililerce bir kenara itildiğini belirten Baykal, her türlü ayrışma duygusunun aşıldığını ifade etti. Baykal, kendisine destek verenlere şükranlarını sundu. CHP Genel Başkanı, ''Partimizin bundan sonraki çalışmalarında da atılan bu adımın parti içinde bir kaynaşmanın beraberliğin kucaklaşmanın gerçekleşmesine önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Kaynaşma ve dayanışmayı gerçekleştirmek için üzerine düşen görevi şartların elverdiği ölçüde yerine getirmeye gayret edeceğini belirten Baykal, Türkiye'ye CHP'ye ve Atatürk'ün eserlerine, ilkelerine sahip çıkma sözü verdi.

Kaynak: CHA