Denemeç: Özelleştirme Vergileri Artıracak

Denemeç: Özelleştirme Vergileri Artıracak

AK Partili Reha Denemeç, "TÜPRAŞ Kimin Olursa Olsun, Özelleştirince Daha İyi Çalışacak. İşletme İyi Çalışırsa Devletin Alacağı Vergi de Artacaktır" Dedi.

Denemeç: Özelleştirme Vergileri Artıracak

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Türkiye'de 2007 yılının en önemli olayının Güneydoğu halkının 21 Ekim'de yapılan referanduma propaganda yapılmamasına rağmen, PKK'yı istemediğini göstererek, yüzde 96'lık oranla sandığa gitmesi olduğunu söyledi.

AK Parti Bölge Danışma Meclisi ve Dış İlişkiler Bölge Eğitim Semineri, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda yapıldı. Toplantıya Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Egemen Bağış, Reha Denemeç, Kayseri milletvekilleri ve bölge illerinin teşkilat yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Türkiye'de son 6 yılda yaşanan gelişmelere dikkati çekti. Türkiye'nin 2002 yılından bu yana, ekonomik ve siyasal anlamda çağ atladığını belirten Bağış, ''Hükümet olarak dış politikada pro-aktif bir siyaset izliyoruz. Yani artık ilk hamleyi biz yapıyoruz. Hamleye göre tavır almıyoruz. Bu sayede dünyanın en önemli bölgesi olan Orta Doğu'da artık politik konularda söz sahibiyiz. Dış politika aktif oldukça, demokrasi yükseldikçe, halkın zenginliği de artıyor. 58. Hükümette de 59. Hükümette de ve 60. Hükümette de hiçbir konuyu halka anlatmada zorluk çekmedik. Demokrasiye önem verdik. Çıtayı daima yukarı yükselttik.'' diye konuştu.

Siyaseten hareketli geçen 2007 yılına da değinen Bağış, "Geçtiğimiz yıl gerçekten çok hareketli geçti. Öncelikle siyasi cinayetler, 27 Nisan e-bildirisi, 22 Temmuz seçimlerindeki zaferimiz bunlardan birkaçı. Ancak bana göre bu olayların en önemlisi referandumdu. Sandığa çağırma için ağırlıklı bir çalışma ve propaganda yapılmadı. Bu oylama yerel ve genel seçim değil cumhurbaşkanının seçimine ilişkin bir oylamaydı. Buna rağmen Türkiye'nin yüzde 67,5'i sandığa gitti. Bunların yanında Güneydoğu halkının yüzde 96 ortalamayla sandığa gitmesiydi. Bu sonuçlar Güneydoğu halkının bölgede hakim olan düşüncenin değiştiğini gösteriyor. Artık insanlar hizmeti görüyor. Bana göre 2007 yılın en önemli olayı Güneydoğu halkının yüzde 96'lık katılım oranıyla referandum sandığına koşmasıdır." diye konuştu.

DİASPORA, TÜRKİYE'Yİ KULLANARAK ERMENİLERİ DAĞILMAKTAN KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

Egemen Bağış, Osmanlı döneminde Ermeniler ile dost olarak yaşandığını, ancak dış güçlerin daha sonra Ermenileri Osmanlı'ya karşı kışkırttığını belirterek şöyle devam etti: ''Osmanlı döneminde Ermenilerle iç içe yaşadık. Daha sonra dış güçler Ermenileri Osmanlılara karşı ayaklandırdı. Ermeniler Osmanlı'ya karşı açtığı savaşı kaybetti. 1915 yılında, başkaldıranlar başka bölgelere gönderildi. İstanbul'da yaşayan ve baş kaldırmayan Ermenilere bir şey olmadı.

Biz Ermeni meselesiyle ilgili olarak 2 yıl önce ortak bir komisyon kurulmasını, arşivlerin açılmasını istedik, ama geçen süre içerisinde Ermenistan'dan bir cevap alamadık. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan (Siz tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız, biz de hazırız) dedi, ama bir cevap gelmedi. Ermenistan'ı ilk tanıyan devletlerden birisi Türkiye olmuştur.''

"YABANCI SERMAYE ALDIĞI TESİSİ YÜKLENİP GÖTÜRMÜYOR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de uluslararası ilişkilerin ve yabancı sermaye girişinin, ekonomiye olumlu katkısının büyük olduğunu ifade etti. Denemeç, Hükümet olarak özelleştirmeye büyük önem verdiklerini belirterek, "Devlet işletmelerini tasfiye ediyoruz, özelleştiriyoruz. Bu konuda haksız eleştiriler yapılıyor. Türk Telekom'un 20 milyon abonesi var, cep telefonu abone sayısı ise 60 milyon. TÜPRAŞ kimin olursa olsun, özelleştirince daha iyi çalışacak. Vergiyi pompanın başında alırım. İşletme iyi çalışırsa, devletin alacağı vergi de artacaktır." dedi.

Kaynak: CHA