Demokratlar, Başkan Bush'u Zora Sokacak Tasarıyı Kabul Etti

Demokratlar, Başkan Bush'u Zora Sokacak Tasarıyı Kabul Etti

ABD Başkanı George W. Bush'un Yeni Irak Stratejisinin Bir Ayağını Oluşturan Irak'a 20 Binden Fazla ABD Askeri Daha Gönderilmesine Karşı Demokratlar Tarafından ABD Senatosu'na Getirilen Tasarı Kabul Edildi. Bağlayıcılığı Olmayan Tasarı 9'a Karşı 12 Evet Oyuyla Kabul Edildi.

Demokratlar, Başkan Bush'u Zora Sokacak Tasarıyı Kabul Etti

ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak stratejisinin bir ayağını oluşturan Irak'a 20 binden fazla ABD askeri daha gönderilmesine karşı demokratlar tarafından ABD Senatosu'na getirilen tasarı kabul edildi. Bağlayıcılığı olmayan tasarı 9'a karşı 12 evet oyuyla kabul edildi.

ABD Senatosu'nun Dış ilişkiler Komitesi'nde, Irak'a ek asker gönderilmesine karşı çıkan bağlayıcılığı bulunmayan tasarının oylamasında, Cumhuriyetçi 9 Senatör hayır oyu kullanırken, çoğunluğunu demokratların oluşturduğu 12 senatör evet oyu kullanıldı. Oylamada, Başkan Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'nden Senatör Chuck Hagel'in olumlu oy kullanması da dikkat çekti. Tasarıda, Irak'a 20 binden fazla asker göndermenin ABD'nin ulusal çıkarlarına uygun olmadığı ifade ediliyor.

ABD Başkanı Bush, uzun süren istişarelerinden sonra Irak'taki kaostan kurtulmak için yeni Irak stratejisi belirlemişti. Bush'un yeni stratejisi, Irak'a 21 bin 500 ABD askeri daha gönderilmesini içeriyordu. Yeni askerlerin bir bölümü şimdiden Irak'a gitmiş bulunuyor.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA