Demokratikleşme Paketi

Demokratikleşme Paketi

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak: "Ortaya çıkan bu paketin, beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini çok açıklıkla ifade ediyoruz" "Türkiye'nin demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Bu, ülkedeki hak ve özgürlüklerin sınırını genişleten, sorun çözen, yurttaşını olduğu gibi kabul eden ve haklarını teslim eden bir paket değildir" "Amasız, fakatsız, tereddütsüz, madem darbelere karşısınız, darbecilerin koyduğu yüzde 10 seçim barajını kaldıracaksınız"

Demokratikleşme Paketi

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Ortaya çıkan bu paketin, beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye'nin demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Bu, ülkedeki hak ve özgürlüklerin sınırını genişleten, sorun çözen, yurttaşını olduğu gibi kabul eden ve haklarını teslim eden bir paket değildir" dedi. 

Kışanak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aylardır Türkiye kamuoyunu beklenti içeriside bıraktığı paketi açıkladığını ifade ederek, "Doğrusu bu kadar çok beklemeye değer bir paket miydi, tüm Türkiye gördü" dedi.

Türkiye'de tekçi devlet zihniyetinden muzdarip olan, hakları gasp edilen, yönetime katılma imkanı ve kendi özgünlüğünü yaşama fırsatı bulamayan herkesin bir demokratikleşme özlemi içerisinde paketi beklediğini belirten Kışanak, Kürtlerin Kürt sorununun çözülmesini, Alevilerin inanç özgürlüğü sorununun çözülmesini, ötekileştirilen tüm kesimlerin yönetime katılabilme fırsatını yakalamayı arzu ettiğini dile getirdi.

Kışanak, şöyle devam etti:

"Ortaya çıkan bu paketin, beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye'nin demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Bu, ülkedeki hak ve özgürlüklerin sınırını genişleten, sorun çözen, yurttaşını olduğu gibi kabul eden ve haklarını teslim eden bir paket değildir. Aleviyi Alevi olarak kabul edeceksin, Alevilerin inanç, kimlik özgürlüğü konusundaki haklarını iade edeceksin. Vereceksin demiyorum, gasp edilmiş haklar var, bunları iade edeceksin. Kürtlerin Kürt olarak kabul edilmesi ve kimliklerinden kaynaklı, dillerinden, kültürlerinden kaynaklı haklarının üzerindeki otoriter yönetim anlayışının koyduğu engelleri, yasakları kaldıracaksın, haklarını ve özgürlüklerini iade edeceksin. Olması gereken buydu."

Bugün gelinen noktada demokratikleşme konusundaki taleplerin sadece belli bir kesimin talebi olmaktan çıkıp tüm toplumun demokrasi özlemine dönüştüğünü söyleyen Kışanak, "Ancak bugün açıklanan pakette bunların hiçbirinin karşılığının olmadığını bir kez daha görmüş olduk" dedi. 

Başbakan Erdoğan ve ilgili bakanların açıklamalarında paketin içeriğinin "boş olduğunu" kamuoyuna kısmen de olsa ifade ettiklerini savunan Kışanak, "Fakat sürekli olarak 'paketi bekleyin, oradan sürprizler çıkacak, herkes çok şaşıracak' denildiği için yine de bugünkü açıklama tabii ki Türkiye kamuoyu tarafından beklendi, merak edildi ama ilanı malumu bir kez daha ilan etmiş oldular" diye konuştu. 

-"Demokratikleşme paketi değil, seçim paketidir"

Demokratikleşme paketinin sorun çözme kapasitesi olmadığını ileri süren Kışanak, şunları söyledi:  

"Bu paketin demokratik çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığı aşma kapasitesi yoktur. Bu pakette, Türkiye'deki tüm yurttaşların eşit yurttaşlık talebini karşılayan bir yaklaşım ve zihniyet yoktur. Düşünce, örgütlenme özgürlüğü önündeki bütün engeller olduğu gibi duruyor. Demokratik siyasetin önündeki engellerin tamamı duruyor. Cezaevlerinde binlerce politik tutuklu var. Basın özgürlüğü bu ülkede yok."

Paketin halkın değil AK Parti'nin ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlandığını savunan Kışanak, "Demokratikleşme paketi değil, seçim paketidir" dedi. 

-Seçim barajı

Kışanak, pakette seçim sistemi ile ilgili ortaya konan yaklaşımı "vahamet" olarak nitelendirerek, "Sayın Başbakan, bizi, Türkiye kamuoyunu, Türkiye halkını, galiba akıl ve mantıktan, muhakeme gücünden yoksun zannediyor ki 'Size üç seçenek sunuyorum' diyor. Bunlardan birisi de mevcut halin devam etmesinden yana olan bir iktidar bunu açıkça söylesin, bunu bir değişiklik önerisi olarak sunmak akla ziyan bir yaklaşımdır" diye konuştu. 

Seçim barajına ilişkin sunulan diğer iki önerinin ise "Seçim sistemini neden değiştirmek istiyoruz" sorusuna yanıt vermediğini ifade eden Kışanak, paketteki önerilerin temsilde adaletle hiçbir alakası olmadığını söyledi. Kışanak, "Amasız, fakatsız, tereddütsüz, madem darbelere karşısınız, darbecilerin koyduğu yüzde 10 seçim barajını kaldıracaksınız" dedi. 

-"Alfabe düzenlemesi yapmıyor"

Pakette "anadilde eğitim" ifadesinin kullanılmadığını ifade eden Kışanak, "Anadilde eğitimin, özel okullarda, yabancı dil statüsünde eğitim dili olmasının, Kürt halkının anadil hakkı ile ilgili beklentileriyle hiçbir alakası yoktur" görüşünü savundu. 

Pakette, bazı harflerin kullanılmasından dolayı var olan cezaların kaldırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan Kışanak, "Fakat bir alfabe düzenlemesi yapmıyor. Oysa Kürtçe diye bir dil var, Kürt alfabesi diye bir alfabe var. O alfabenin de harfleri var. Yapılacaksa bir yasal düzenleme, bir alfabe düzenlemesi yaparak yanıt verilmeliydi" diye konuştu. 

-"Eşbaşkanlık kadın hakları açısından önemli"

Kışanak, andımızın ilkokullardan kaldırılmasının geç kalınmış fakat önemli bir düzenleme olduğunu ifade ederek, eşbaşkanlık sisteminin yasal bir düzeye gelmesinin kadın hakları açısından önemli bir kazanım olacağını bildirdi. 

Daha önce "Bir sihirbazlık örneği gösterilir, paketten tavşan çıkartılırsa, beklenmedik bir sürpriz çıkarsa teşekkür etmeyi de biliriz" dediklerini hatırlatan Kışanak, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakana teşekkür ediyoruz. Şu nedenle teşekkür ediyoruz; bu paket, tüm Türkiye halkına şunu bir kez daha göstermiştir ki hak, bu egemenler, bu muktedirler tarafından bahşedilecek bir şey değildir, mücadele ederek kazanılabilir. Haklarımızı ve özgürlüklerimizi mücadele ederek kazanabileceğimizi gösterdiği için Sayın Başbakan'a teşekkür ediyoruz. Eşbaşkanlığı biz, yasalarda olmamasına rağmen fiili olarak uyguladık, mücadele ettik. Bunun için kamuoyu oluşturduk. Tüm kadınların bu konudaki beklentilerini, farkındalıklarını açığa çıkardık ve bugün yasalarda mecburen buna göre düzelecekse bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyoruz."

Açıklamasının ardından gazeticilerin sorularını yanıtlayan Kışanak, "Demokratikleşme paketinin çekilme sürecini yeniden başlatır mı?" sorusunu yanıtlarken, sürecin kesintisiz olarak ilerlemesini arzu ettiklerini belirtti. Sürece fazlasıyla katkıda bulunduklarını ifade eden Kışanak, "Umuyor ve diliyoruz ki bu çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığı aşmak için bir yol ve yordam bulunur. Ancak bu paketin kendisinin çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığı aşma kapasitesi olmadığını açık bir şekilde ifade edebilirim" dedi. - Ankara