Demiryolu Çalışanları İş Bıraktı, Grevden Habersiz Yolcular Gardan Döndü

Demiryolu Çalışanları İş Bıraktı, Grevden Habersiz Yolcular Gardan Döndü

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle anlaşamayan kamu sendikalarına bağlı memurlar iş bıraktı.

Demiryolu Çalışanları İş Bıraktı, Grevden Habersiz Yolcular Gardan Döndü

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle anlaşamayan kamu sendikalarına bağlı memurlar iş bıraktı. Adana'da demiryolu çalışanları 00.00'da greve başladı. Değişik sendikalara bağlı memurlar davul–zurna eşliğinde halay çekerek, greve destek verdi. Grev kararından haberi olmayan vatandaşlar gardan geri döndü. Grev sebebiyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Döver–biçerlerin yüklü olduğu trenler hareket etmeyince, sahipleri sıkıntı yaşadı.

Türkiye Kamu–Sen'e bağlı Türk Ulaşım–Sen Adana Şube Başkanı Cengiz Köse, toplu iş görüşmelerinde belirlenen takvim çerçevesinde 00.00'da iş bırakma eylemini başlattıklarını söyledi. Hükümetin buçukluk zam pazarlıklarına, memuru görmezden gelmesine ve enflasyona ezdirilmesine tepki göstermek amacıyla grev kararı alındığını vurgulayan Köse, "Trenlerimiz çalışmıyor. Arkadaşlarımız bizi destekliyor. İnşallah bundan sonra hükümet taleplerimizi dikkate alır, sorunlarımızın çözümü noktasında ciddi adımlar atar. Bizimle gerçek anlamda bir pazarlık ve toplu sözleşme imzalama çabası içerisine girer, diye umut ediyoruz. Bunun için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." dedi.

Adana Garı'n da yaklaşık 160 personelin iş bıraktığını ifade eden Köse, Mersin, Osmaniye, Konya hattına giden hiçbir trenin çalışmadığını anlattı. Köse, grevin vatandaşlar tarafından olgunlukla karşılandığını ve şimdiye kadar ciddi bir tepki almadıklarını sözlerine ekledi.