Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi'ne Kayyum Atandı

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi'ne Kayyum Atandı

Eskişehir İş Mahkemesi, Türkiye Demirylolu İşçileri (Demiryol-İş) Sendikası Eskişehir Şubesi'ne kayyum atadı."Genel Kurul ve Delege Seçim Yönetmeliği"nin seçim esaslarına uyulmadığını iddia etti.

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi'ne Kayyum Atandı

Eskişehir İş Mahkemesi, Türkiye Demirylolu İşçileri (Demiryol-İş) Sendikası Eskişehir Şubesi'ne kayyum atadı.

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi üyesi Erdal Şanlı, düzenlediği basın toplantısında, sendikanın, 18 Ağustos 2010'da Eskişehir Şubesi Genel Kurulunu oluşturacak delege seçimlerine başlandığını hatırlatarak, bu tarihten sonra

"Genel Kurul ve Delege Seçim Yönetmeliği"nin seçim esaslarına uyulmadığını iddia etti.

Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanlığının ve Eskişehir Şubesi'nin uyarıları dikkate almadığını önü süren Şanlı, şöyle konuştu:

"18 Ekim 2010'da delege seçiminin iptali için Eskişehir İş Mahkemesine dava açtım. Dava sürerken 27 Kasım 2010'da da sendikanın olağan genel kurulu yapıldı. Bunun üzerine kongrenin iptali için ikinci davayı açtım. Bu iki dava 8 Haziran 2011'da birleştirildi. Eskişehir İş Mahkemesi, delege seçimi ile olağan genel kurulunun iptalini ve kayyum atanmasına karar verdi. Sendikanın genel merkezi, 27 Temmuz 2011'de Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'ne kararı temyiz etti. Yargıtay da mahkemenin verdiği kararı onadı. Eskişehir İş Mahkemesi de 16 Kasım'da Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi'ne kayyum atadı. Bu kararın demir yolu işçilerine ve ülkenin sendikal hareketine hayırlı olmasını diliyorum."

- ESKİŞEHİR