Demirtaş ve 52 Kişiye Tahliye

Demirtaş ve 52 Kişiye Tahliye

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da Aralarında Bulunduğu 'Askerlikten Kurtulmak İçin Hile Yapmak' Suçundan Yargılanan 52 Kişinin Tahliyesine Karar Verdi.

Demirtaş ve 52 Kişiye Tahliye

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan 52 kişinin tahliyesine karar verdi.

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığında kurulan mahkemede görülen davanın 5. duruşmasına sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkemenin bugünkü duruşmasında ifade veren ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan bazı yükümlü sanıklar, ''askerliğe elverişsiz raporu almak gibi bir kastlarının olmadığını'' ileri sürdü. Suçsuz olduklarını savunan yükümlü sanıklar, tahliye talebinde bulundu.

Bu sanıkların avukatları da müvekkillerinin uzun zamandır tutuklu bulunduklarını bu nedenle mağdur olduklarını ifade ederek, tahliye taleplerini yineledi.

Mahkeme huzurunda sorguları henüz yapılamayan bazı sanıkların avukatları da tahliye talebinde bulunarak, mahkeme tarafından olası bir tahliye kararı verilmesi halinde müvekkillerini ifade vermek üzere mahkemede hazır bulunduracaklarını söyledi.

Duruşma sırasında ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek'' suçundan yargılanan bazı sanıklar da uzun zamandır tutuklu bulunduklarını ve bu durumun mağduriyetlerine neden olduğunu ileri sürerek tahliye talebinde bulundu.

Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, iştirak suçundan yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcı Üçok, mahkemede sorgu ve savunmaları tespit edilen ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan sanıkların ise tahliye edilmeleri konusunda takdirin mahkemeye ait olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan ve mahkeme huzurunda sorgu ve ifadeleri tespit edilen 52 yükümlü sanığın tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.

Erdem, bu kişilerin duruşmalardan vareste tutulmalarının kararlaştırıldığını söyledi.

Tahliyesine karar verilenler şunlar:

''Abdurrahman Tunçöz, Adnan Bayram, Ahmet Nesih Önal, Akın Ürgenç, Ali Ataseven, Arif Çelikten, Ayhan Sönmlez, Basri Öz, Burhanettin Murat Sarıgöz, Bülent Hasılcıo, Cahit Balyen, Çelebi Uluer, Emre Akdeniz, Ender Çoban, Enver geçgel, Ertuğrul Erçakı, Ertuğrul Makina, Eşref Avcı, Eyüp Kuru, Fatih Terzioğlu, Filo Mehmet Tümer, Furkan Kılıç, Güven Kaymaz, Hacı Ömer Sıradağ, Hakan Sezer, Halil İbrahim Acar, Halil Özçelik, Hasan Sever, Hasan Şimşek, İdris Akay, İskender Yıldırım, İsmail Şahin Pulat, Kadir Kerem Kurt, Kamiran Dağlar, Latif Akbal, Levent Tekçe, Mehmet Faruk Baştürk, Mehmet Yeter, Mehmet Güler, Mehmet Selim Balıkçı, Muharrem Yalın, Murat Akin, Murat Tan Tekin, Nedim Sarihan, Nurettin Demirtaş, Ramazan Karaca, Ramazan Koç, Serhan Şerafettin Güneyli, Serkan Ayrancı, Serkan özdemir, Servet Gül, Yakup Kılınç.''

Mahkeme, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek'' suçundan yargılanan sanıklar ile ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak' suçundan yargılanan ancak henüz mahkeme huzurunda ifadeleri alınamayan diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.