Demirtaş: "Kimse elini taşın altına koymaya yanaşmıyor"

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer ve turizmle ilgili demeç vermeyi sevenler kişilerin, iş ciddiye binip elini taşın altına koyma zamanı gelince buna yanaşmadığını söyledi.

Demirtaş:

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer ve turizmle ilgili demeç vermeyi sevenler kişilerin, iş ciddiye binip elini taşın altına koyma zamanı gelince buna yanaşmadığını söyledi.

Ocak ayı meclis toplantısında konuşan İzmir Ticaret Odası Başkana Demirtaş, İzmir'deki bazı kurum ve kuruluşların kruvaziyer turizmine destek vermediğini belirtti. 2008 yılında kruvaziyer turizminde beşinci yıla girildiğini belirten Demirtaş, geçtiğimiz yıllarda bahar aylarında başlayan gemi seferlerinin, bu yıl Ocak ayında başladığını söyledi. 2008'in ilk gemisi olan Costa şirketine ait Concordia'nın 3 bin 71 yolcusuyla 10 Ocak'ta İzmir'e geldiğini hatırlatan Demirtaş, "5 yıldır kruvaziyer turizmini odamız sırtladı. Bundan asla yorulmadığımız gibi kentimize katkı yaptığımız için mutlu da oluyoruz. Dünya kruvaziyer fuarlarına katılarak İzmir'e gelin diyoruz. 2008 seferleri başlamadan önce İzmir'deki ilgili kurum ve kuruluşlara ayakbastı ücretlerinde destek olmaları için birer yazı gönderdik. Amacımız İzmir'de kruvaziyer turizmini daha da ileriye taşımak için destek almak, ilgili kurum ve kuruluşların odamızla birlikte bu yükü paylaşmalarını sağlamaktı. Ancak olmadı. Kruvaziyer ve turizmle ilgili demeç vermeyi sevenler, iş elini taşın altına koymaya gelince yanaşmadı." dedi.

İzmir'de gerekli işbirliğinin sağlanamadığından yakınan Demirtaş, "2008 yılında 400 bin yolcu bekliyoruz. Böyle önemli bir konuda beklediğimiz desteği bulamıyoruz. İzmir'den hiçbir destek almazken, sağ olsunlar çevre odalardan destek geldi. Ama diğer odalardan destek yok. Demek ki çevre odaların bütçesi küçük ama İzmir sevgisi büyük. Bu odalara teşekkür ediyorum" diye konuştu. İZTO'nun fayton projesine de değinen Demirtaş, bu konuda da hiçbir yerden katkı gelmediğini belirterek, "EXPO'ya aday turizmde büyük hedefleri olan kentimiz için önemli ören yerleri Agora ve Bayraklı. Ama yıllardır bu kazıları destekleyen odamız dışında başka hiçbir sponsor çıkmıyor" dedi. Dünyanın en büyük kruvaziyer gemisi olma özelliğine sahip olacak Genesis adlı geminin yapım aşamasında olduğunu belirten Demirtaş, "Genesis İzmir'den denize inmeli" dedi.

EXPO için sayılı günler kala hala gerekli adımların atılmadığını ifade eden İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, gidilen ülkelere de İzmir'e oy verirlerse neler kazanacaklarının anlatılması gerektiğini vurguladı. İzmir bir şeyler kazanırken oy verenlerin de bir şeyler kazanmasının esas olduğuna dikkat çeken Demirtaş, bunun bir kazan-kazan modeli olduğunu belirterek,"İzmir'i geliştirmek lafla olmaz. EXPO'yu istemek kağıtlara, kalemlere logo koymakla, EXPO bütçesinden seyahatlere gitmekle olmuyor" dedi. Demirtaş, hükümetin EXPO 2015 için gösterdiği hassasiyetin kendilerini umutlandırdığını da dile getirdi. EXPO konusunda birebir ilişkiler kurarak lobi çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Demirtaş, "Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza bizzat EXPO konusundaki endişelerimi bildiren mektup yazdım. Kendilerine acilen uluslararası çapta atak başlatılması gerektiğini söyledim. Sayın Başbakan özel gündemli bir Bakanlar Kurulu Toplantısı düzenleyerek 138 Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) ülkesini bakanlar arasında paylaştırmasını ve oylama gününe kadar bu ülkelerin oyunu almak için görevlendirmesini istedim. Sayın Abdullah Gül'ün 140 üyenin oylarını bizzat takip ettiğini biliyorum. Bunlar önemli gelişmelerdir." diye konuştu.

İZTO Meclis üyelerinden bazılarının Cumhuriyet Balosuna eşle katılımın olmasını gereksiz masraf olarak görmesi ve bunu eleştirmesine Demirtaş şöyle yanıt verdi: "Biz laik bir odayız. Cumhuriyet balosunu eşsiz mi yapalım. Biz herhangi bir ilçe odası ya da Anadolu'da herhangi bir oda değiliz. Biz İzmir'in dünyaya açılma misyonunu üstlenmiş çağdaş bir odayız" dedi. İZTO Meclis üyesi Yalçın Erdoğan, Tekel Binası için İZTO'nun Arkas ile ortaklığı konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin çıkıp çıkmadığını sordu. Demirtaş da, 8 Ocak tarihinde Bakanlıktan izin çıktığını ve yazının kendilerine ulaştığını söyledi.

Kaynak: CHA