Demirel: ''Takım, Verdiği Mücadeleyle Takdir Topladı''

Demirel: ''Takım, Verdiği Mücadeleyle Takdir Topladı''

Japonya'da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 6. olarak büyük bir başarıya imza atan (A) Milli Basketbol Takımı için kutlama gecesi düzenlendi.

Demirel: ''Takım, Verdiği Mücadeleyle Takdir Topladı''

Japonya'da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 6. olarak büyük bir başarıya imza atan (A) Milli Basketbol Takımı için kutlama gecesi düzenlendi.

Dünya Şampiyonası'nın Türkiye'deki yayıncı kuruluşu NTV tarafından Reina gece kulübünde gerçekleştirilen organizasyona, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, milli takım teknik heyeti, oyuncular ve çok sayıda davetli katıldı. Anneannesi vefat eden Ersan İlyasova ise organizasyonda yer almadı.

Gecede federasyon yetkilileri, milli takım oyuncuları ve teknik heyete başarılarından ötürü sponsor firmalar tarafından başarı plaketleri sunuldu.

Basın mensuplarına saat 20.00'ye kadar görüntü izni verilen gecede konuşan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türk Milli Takımı'nın, dünya 6'ncılığı ile önemli bir başarıya imza attığını belirterek, ''Türk Milli Basketbol Takımı, Japonya'da sadece elde ettiği dereceyle değil, gösterdiği mücadelesiyle, oyunuyla, genç yetenekleriyle, takım olarak bütünlük içinde verdiği mücadeleyle takdir topladı. 2010 Dünya basketbol Şampiyonası'nı düzenleyecek olmamız, orada tüm FIBA otoritelerinin, (2010'da çok daha iyi işler yapacaksınız) demelerini sağladı'' diye konuştu.

Önlerindeki Avrupa Şampiyonası ile Olimpiyat Oyunları elemelerinde daha iyi dereceler elde ederek Türk milletini gururlandırmaya devam edeceklerini kaydeden Demirel, kadroda yer almayan Hidayet ve Mehmet gibi oyuncuların tekrar dönüp, dönemeyeceklerinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Milli takımın parçası olmak kurallara bağlı. Bu konuda federasyonun ve teknik kadronun koyduğu prensipleri benimsemek, bunun için içtenlikle, isteyerek, özveriyle çalışmak gerekiyor. Bunu yapan her oyuncu yetenekleri çerçevesinde yerini alacaktır. Bu değerleri bozmayacak şekilde herkes, milli takım içinde yer alabilir.''

(A) Milli Basketbol Takımı Menajeri Doğan Hakyemez de Dünya 6'ncılığının rüyalarındaki derece olduğunu belirterek, ''Takımımız müthiş bir mücadele gösterdi. Sakatlıklara rağmen oynama arzuları vardı. Özellikle Serkan'ın dizindeki sakatlık, basketbol hayatını riske atacak derecedeydi. Şu anda ayağını bükemiyor. Yaptıkları fedakarlığı hayatımız boyunca unutmayacağız.''

Milli takım kaptanı İbrahim Kutluay, oyuncular olarak maçlar sırasında büyük zevk aldıklarını ve Türk halkının çok mutlu olduğunu ifade ederek, ''Sahada görmek istedikleri milli takımı gördüler. Sahada savaşan, maçı bırakmayan, son dakikaya kadar mücadele eden ve Türk milli formasının ne demek olduğunu bilen oyunculardan kurulu bir takım yaratmaya çalışmıştık. Çok değerli bir başarı elde ettik'' şeklinde konuştu.

Japonya'da daha iyi bir derece elde edebileceklerini, ancak sakatlıkların daha ileri gitmelerini engellediğini anlatan İbrahim, ''Amacımız bundan sonraki turnuvalarda, bu oyunumuzun üzerine koyup, 2010'da ev sahipliğini üstleneceğimiz Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanmak'' dedi.

Kaynak: AA