Demirel'den Perinçek'e Destek

Demirel'den Perinçek'e Destek

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Lozan'da Soykırımı İnkar Ettiği İçin Yargılanacak Olan Doğu Perinçek'e Destek Geldi. Demirel, "Perinçek Bilmelidir Ki Ben ve Bu Ülkedeki Herkes, Kendisinin Arkasındayız, Kendisiyle Beraberiz" Diye Konuştu.

Demirel'den Perinçek'e Destek

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Lozan'da "Ermeni soykırımı uluslararası bir yalandır" dediği için yargılanacak olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e destek geldi. Demirel, "Perinçek bilmelidir ki ben ve bu ülkedeki herkes, kendisinin arkasındayız, kendisiyle beraberiz" diye konuştu.

İşçi Partisinden yapılan yazılı açıklamada, Demirel'in Ulusal Kanal'a verdiği röportajda Perinçek'in Lozan'daki davası konusunda desteklediği belirtildi. Habere göre "Perinçek, hem kendisini hem ülkesini yiğitçe, kahramanca savunacaktır" diyen Demirel, Perinçek'in İsviçre'de maruz kaldığı tepkinin kişisel hedefli olmadığını, Türkiye'ye ve Türk tarihine dönük bir muamele olduğunu ifade etti.

Demirel, Perinçek'in yargılanmasını "Türkiye'ye yöneltilmiş düşmanlığın bir parçası" olarak niteledi ve şunları söyledi:

"Sayın Perinçek, bu çeşit iddiaların karşısında hem kendisini hem ülkesini yiğitçe kahramanca savunacaktır. Onda hiçbir tereddüdümüz yok, Ama o bilmelidir ki ben ve bu ülkedeki herkes, kendisinin arkasındayız, kendisiyle beraberiz.

Türkiye'ye yöneltilmiş düşmanlığın bir parçasıdır bu. Hazin bir olaydır. Avrupa için hazin bir olaydır ve aslında hürriyetin beşiği hürriyetin kalesi olan öyle görülen öyle sayılan İsviçre'de, bir kişinin düşüncesini söylemiş olmasının, bir tarihi hakikati ifade etmiş olmasının mahkemelik hale getirilmesi bir uygarlık ayıbıdır. Böyle bir şeyin yapılmış olmasını kınıyorum. Ve Avrupa düşüncesi, Avrupa fikri. Avrupa karizması adına kınıyorum."(ANKA)