Demirci'de Kur'an Kursu Yararına Düzenlenen Yağlı Güreş Müsabakalarında 300 Pehlivan Ter Döktü

Demirci'de Kur'an Kursu Yararına Düzenlenen Yağlı Güreş Müsabakalarında 300 Pehlivan Ter Döktü

Manisa'ya Bağlı Demirci'nin Sayık Köyünde Bu Yıl Kur'an Kursu Yararına İkincisi Gerçekleştirilen Yağlı Pehlivan Güreşlerine Büyük Katılım Oldu. Güreş Ağalığını,sayık Köyünden Olup Bursa'da Oturan İşadamı Akif Yıldırım, 2 Bin 500 YTL ile Aldı.

Demirci'de Kur'an Kursu Yararına Düzenlenen Yağlı Güreş Müsabakalarında 300 Pehlivan Ter Döktü

Manisa'ya bağlı Demirci'nin Sayık köyünde bu yıl Kur'an Kursu yararına ikincisi gerçekleştirilen yağlı pehlivan güreşlerine büyük katılım oldu. Güreş ağalığını,Sayık köyünden olup Bursa'da oturan işadamı Akif Yıldırım, 2 bin 500 YTL ile aldı. Türkiye'nin farklı yerlerinden yaklaşık 300 güreşçinin katıldığı müsabakalar sonucunda başpehlivanlığı Murat Aydoğdu kazandı. Baş altı birincisi Kadir Altınbaş, büyük orta birincisi ise Bilal Kıvrak oldu.

120 haneli 385 nüfuslu Sayık köyündeki etkinlik, köy muhtarı Ramzan Çetinkaya, köy azaları çabaları ile gerçekleştirildi. Demirci merkez ve köylerinden çok sayıda vatandaş güreşleri izlemek için Sayık'a geldi. Şenlik havasında geçen yağlı pehlivan güreşlerine Türkiye'nin farklı yerlerinden 300'e yakın pehlivan katıldı. 3 bine yakın güreşseverin izlediği müsabakalar öncesinde konuşan Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Ertan Gökmen, "Böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için köylülerimi ve emeği geçenleri ve sponsorları yürekten kutluyorum. Gerek güreşçilerimiz gerekse köylülerimiz bu güreşlerle ata sporuna sahip çıkmışlardır. Kendilerini kutluyorum. Köyümüzün çok geriye giden bir diğer geleneği de hıdrellez şenlikleridir. Bu güreş müsabakalarının da hıdrellez şenlikleri gibi gelenekselleşmesini umuyorum. Köyün tarihini yazdım. Bu güreş şenliklerini de bu tarihe ilave edeceğim. Güreş sırasında çekmiş olduğumuz pek çok resmi köyümüzün internet sitesinde (http://www.sayikkoyu.com) yayınlayacağız. Köyümüz internet sitesi kurucusu Cemil Vurucu'ya teşekkür ediyorum" dedi.

Güreşlere gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen muhtar Ramazan Çetinkaya, güreşleri gelecek yıllarda daha büyük coşku ve katılımla gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Çetinkaya, "Güreşlerimiz, toplam 8 kategoride yapıldı. Bunlar; minikler, teşvik, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorisinden oluştu. Bu anlamlı günde emeği geçen herkese şahsım ve köyüm adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmanın ardından müsabakalar başladı. Çekişmeli geçen Başpehlivanlığı Murat Aydoğdu kazanırken, baş altı birinciliğini Kadir Altınbaş, büyük ortada ise Bilal Kıvrak birinci oldu.

Kaynak: CHA