Demans Haberleri

Demans haber, Demans son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Demans - 29.08.2019
Medeni durum ile demans arasında bağlantı olabilir
Boşanan kişilerin demans (bunama) hastalığına yakalanma riskinin evli kişilerden iki kat fazla olabileceği bildirildi.
Demans - 26.08.2019
Hidrosefali: Alzheimer'la karıştırılan ve tedavisi olan hastalık
John Searle, düşmeye ve hafızasını kaybetmeye başlayınca, demansın (bunama) ilk işaretleri olduğunu düşündü.
Demans - 03.08.2019
Bakan Selçuk: 3'ü kanser 92 ilacı geri ödeme listesine aldık
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) resmi web sitesinde, 'SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ne ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını bildirdi. Düzenlemeyle geri ödeme listesine yeni ilaçların eklendiğini belirten Selçuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığımız değişikle 3'ü kanser olmak üzere 92 ilacı geri ödeme listesine aldık. Bu ilaçların 82'si yerli üretim niteliğinde. Son eklemelerle birlikte geri ödeme listesindeki bedeli ödenen ilaç sayısı 8 bin 743'e ulaştı. Bunların 8 bin 363 ise ülkemizde ruhsatlı olan ilaçlardan oluşuyor. İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim."  GERİ ÖDEME LİSTESİNE EKLENEN İLAÇLAR Düzenlemeyle geri ödeme listesine eklenen 92 ilaç, şu şekilde: "3 adet kanser ilacı, 2 adet kontrast madde, 6 adet immunosupresan(bağışıklık baskılayıcı), 2 adet solunum sistemi ilacı, 2 adet mide ilacı, 4 adet mineral desteği, 2 adet topikal mantar ilacı, 3 adet sistematik mantar ilacı, 1 adet üriner sistem ilacı, 1 adet kas gevşetici, 3 adet göz damlası (glokom), 2 adet tıbbi mama, 5 adet tansiyon ilacı, 1 adet demans ilacı, 2 adet bulantı ilacı, 2 adet epilepsi ilacı, 2 adet parkinson ilacı, 1 adet psikiyatri ilacı, 2 adet antitrombotik, 1 adet nazal dekonjestan, 4 adet perfüzyon çözeltisi, 1 adet genel anestezik, 2 adet hiperkalemi/hiperfosfatemi, 1 adet intestinal antiinflamatuvar, 2 adet kemik ilacı, 4 adet lokal oral antiinflamatuvar, 2 adet mukolitik, 1 adet psikostimülan ilaç, 1 adet safra asiti türevi, 6 adet santral etkili sempatomimetik, 16 adet sistematik antibiyotik, 4 adet sistemik antiviral ve 1 adet topikal antipsoriyatik.
Demans - 03.08.2019
Türkiye, vejetaryenliğin en fazla arttığı 7'nci ülke
EN BÜYÜK YANLIŞ SÜREKLİ SEBZE VE MEYVE İLE BESLENME KANISI Diyetisyen Altuntaş, vejetaryen beslenenler için sabah, öğlen ve akşam öğünlerinde neler yenmesi gerektiğini de anlattı. "Vejetaryen beslenmede en büyük yanlışlardan biri de sürekli sebze ve meyve ile beslenilmesi gerektiği gibi bir düşünce ile ilgili" diyerek sözlerine devam eden Altuntaş şunları kaydetti: "Beslenmede proteinin eksik kalmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü vücudumuz karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşuyor. Dolayısıyla bizim bunları günlük olarak belli dozlarda alıyor olmamız gerekiyor. Özellikle B12 eksikliği sinir sistemi harabiyetlerine, kansızlığa yol açacağı için yorgunluk, halsizlik, ileri yaşlarda görülen demans ve Alzheimer'ın daha erken bir döneme çekilmesine sebep olacaktır.
Demans - 03.08.2019
Bakan Selçuk: 3'ü kanser 92 ilacı geri ödeme listesine aldık
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun(SGK) resmi web sitesinde, 'SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ne ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını bildirdi. Düzenlemeyle geri ödeme listesine yeni ilaçların eklendiğini belirten Selçuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığımız değişikle 3'ü kanser olmak üzere 92 ilacı geri ödeme listesine aldık. Bu ilaçların 82'si yerli üretim niteliğinde. Son eklemelerle birlikte geri ödeme listesindeki bedeli ödenen ilaç sayısı 8 bin 743'e ulaştı. Bunların 8 bin 363 ise ülkemizde ruhsatlı olan ilaçlardan oluşuyor. İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim."  GERİ ÖDEME LİSTESİNE EKLENEN İLAÇLAR Düzenlemeyle geri ödeme listesine eklenen 92 ilaç, şu şekilde: "3 adet kanser ilacı, 2 adet kontrast madde, 6 adet immunosupresan(bağışıklık baskılayıcı), 2 adet solunum sistemi ilacı, 2 adet mide ilacı, 4 adet mineral desteği, 2 adet topikal mantar ilacı, 3 adet sistematik mantar ilacı, 1 adet üriner sistem ilacı, 1 adet kas gevşetici, 3 adet göz damlası (glokom), 2 adet tıbbi mama, 5 adet tansiyon ilacı, 1 adet demans ilacı, 2 adet bulantı ilacı, 2 adet epilepsi ilacı, 2 adet parkinson ilacı, 1 adet psikiyatri ilacı, 2 adet antitrombotik, 1 adet nazal dekonjestan, 4 adet perfüzyon çözeltisi, 1 adet genel anestezik, 2 adet hiperkalemi/hiperfosfatemi, 1 adet intestinal antiinflamatuvar, 2 adet kemik ilacı, 4 adet lokal oral antiinflamatuvar, 2 adet mukolitik, 1 adet psikostimülan ilaç, 1 adet safra asiti türevi, 6 adet santral etkili sempatomimetik, 16 adet sistematik antibiyotik, 4 adet sistemik antiviral ve 1 adet topikal antipsoriyatik.
Demans - 03.08.2019
"3'ü kanser olmak üzere 92 ilaç geri ödeme listesinde"
Listede parkinson ve demans ilaçları da var Geri ödeme listesine eklenen 92 ilacın mevcut durumda eşdeğeri bulunurken, bu ilaçların listeye eklenmesiyle vatandaşların tedavileri için alternatifler ve erişim kolaylıkları doğdu.
Demans - 15.07.2019
Alzaymırda erken teşhis için geliştirilen kan testinde sona yaklaşılıyor
Dünyada yaklaşık 50 milyon demans ve alzaymır hastası var Kişilerin beyin işlevlerindeki azalmayı kandaki proteinlerin seviyelerine göre değerlendiren kan testi yöntemi üzerinde uzun süredir araştırmalar devam ediyor.
Demans - 01.07.2019
Ergenekon davasında karar
Zaman aşımı, düşme ve ayırma kararları Mahkeme heyeti, 2 Ocak 2015'te öldüğü belirtilen Salih Kurter'in davasını düşürürken, eski kuvvet komutanı Şener Eruygur hakkında da, "yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" suçundan zaman aşımı, diğer suçlar yönünden ise, 4. Adli Tıp İhtisas Kurulunun 13 Ekim 2017 tarihli raporuna göre, "demansiyel sendrom denilen akli arıza, iyileşmesinin beklenememesi, mahkemece dinlenmesinde fayda bulunmaması" gerekçeleriyle, kovuşturma şartı gerçekleşmediğinden kamu davasının düşürülmesine yönelik karar aldı.
Demans - 14.06.2019
BÜ ile İÜ'den Parkinson araştırması
Doç. Dr. Işık, hastalığın olası sebepleri arasında geçmiş beyin travması ve çevresel ve bazı genetik faktörlerin yer aldığını kaydederek, Parkinson hastalarının yüzde 27'sinde görünür motor bozukluklara ilave olarak, hafif kognitif bozulmalar da saptandığını ve bu durumun ileri dönemde Parkinson hastalığı demansına evrilmede önemli bir öngörücü olabileceğini anlattı.
Demans - 11.06.2019
İSTANBUL - ÜNLÜ RESSAM İBRAHİM BALABAN İÇİN CENAZE TÖRENİ
"MAALESEF SANATÇILAR YAŞARKEN DEĞERİ BİLİNMİYOR" Cenaze töreni öncesinde konuşan İbrahim Balaban'ın oğlu Hasan Nazım Balaban, "Kalça kırığı nedeniyle 15 gün kadar hastanede kaldı. Hastanedeki tedavinin ardından bakımevine aldık. Burada da 1 aydan fazla süre kaldı. Sonra demans hastalığı başlangıcı ortaya çıktı.
Demans - 31.05.2019
Federal Hükümet: Almanya'da yalnızlık artıyor
"UZUN SOLUKLU BİR STRATEJİYE İHTİYACIMIZ VAR" Alman medyasının geniş yer ayırdığı 'Almanya'da yalnızlık artıyor' başlıklı haberlerde, yalnızlığın özellikle sosyal izolasyona, kronik hastalıkların tetiklenmesine, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının artmasına, akciğer hastalıklarına yol açarak, psikolojik rahatsızlıklara zemin hazırladığına ve de demans yani bunamaya sebep olduğuna dikkat çekildi.
Demans - 31.05.2019
DHA DIŞ - Federal Hükümet: Almanya'da yalnızlık artıyor
"UZUN SOLUKLU BİR STRATEJİYE İHTİYACIMIZ VAR" Alman medyasının geniş yer ayırdığı 'Almanya'da yalnızlık artıyor' başlıklı haberlerde, yalnızlığın özellikle sosyal izolasyona, kronik hastalıkların tetiklenmesine, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının artmasına, akciğer hastalıklarına yol açarak, psikolojik rahatsızlıklara zemin hazırladığına ve de demans yani bunamaya sebep olduğuna dikkat çekildi.
Demans - 28.05.2019
Gönüllü Japon uzmandan hastalara veda
Antalya'da demans ve alzaymır rahatsızlığı bulunanların buluşma noktası "Mavi Ev"de 4 yıldır hastalara gönüllü egzersiz yaptıran Hiroshi Nakajima'nın, ülkesine dönecek olması hastalar tarafından üzüntüyle karşılandı.
Demans - 23.05.2019
Dha Dış -Fransa'da 92 Yaşındaki Kadın Öldürdüldü, Zanlı 102 Yaşındaki Oda Arkadaşı
Yerel basına göre, kasabada bulunan huzurevi çalışanları sabah temizliğini yapmak için girdikleri odada 92 yaşındaki kadını ölü buldu. Yaptıkları incelemede kadının yüzünde darbe izleri gören yetkililer, otopsi yapılmasına karar verdi. Geçen Pazartesi günü yapılan otopside kadının ölüm nedeninin yüze alınan darbeler olduğu anlaşıldı. Tüm şüphelerin ölen kadının oda arkadaşı olan 102 yaşındaki kadında toplandığını belirten Soissons şehri savcısı Frédéric Trinh, şüpheli kadının derhal hastanede müşahede altına alındığını, olayın bir demans krizi sırasında meydana gelmiş olabileceğini söyledi.
Demans - 19.05.2019
Altınordu'nun Acı Kaderi
Öne geçtikten sonra 2. golü bulmak için risk aldıklarını ve savunmada açıklar verdiklerini dile getiren Hüseyin Eroğlu, "Play-Off yarışındaki rakiplerimizin galip durumda olduğunu öğrenince biz de 2. golü aradık. Gol atalım derken defansta açıklar verdik. Skor 1-1'e gelince panikledik. Karşımızda çok iyi oynayan hırslı takım savunması yapan iyi bir takım vardı. Ligin son hafta maçının nasıl oynanması gerektiğini herkese gösterdiler. İddian yoksa bile böyle oynaman gerekiyor. Sonuçta dördüncü defa son hafta Play-Off dışında kaldık. Çok istiyorduk, yine son noktaya kadar geldik ancak üç topumuzun direkten dönmesiyle başaramadık. Çok ama çok üzgünüz" dedi.  SARI YAŞAR VEFAT ETTİ Altınordu'nun milli amigosu, Sarı Yaşar lakaplı Yaşar Tunçses uzun süredir tedavi gördüğü demans hastalığına yenik düşüp, 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Demans - 14.05.2019
Dsö'den Bunama Hastalığından Korunma Kılavuzu
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), zihinsel performansı etkileyen demans (bunama) riskinin düzenli egzersizin yanı sıra sigara ve alkol tüketmeyerek azaltılabileceğini duyurdu.
title