Demans Haberleri

Demans haber, Demans son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Demans - 31.05.2021
Alzheimer'dan korunmak mümkün mü?
Basit unutkanlıklar Alzheimer işareti sayılmamalı Alzheimer hastalığını beyinde dejenerasyon ve hücre ölümü olması sonucunda beyin dokusunun küçülmesi devamında fonksiyonlarını kaybetmesi sonucunda oluşan bir hastalık olarak tanımlayan Prof. Dr. Barış Metin, sözlerine şöyle devam etti: "Alzheimer değişik yaş gruplarında görülebilir fakat ileri yaşlara doğru geldikçe hastalığın görülme sıklığı giderek artıyor. En çok görüldüğü yaş grubu en ileri yaş grubu oluyor. Belirtileri genelde hasta yakınları fark ediyor. İlk fark edilen de unutkanlık oluyor. Bazı hastalar kendilerinde gördükleri ufak unutkanlıklarla 'Acaba Alzheimer mı oldum?' diye bize geliyorlar fakat genelde bu unutkanlık basit bir unutkanlık olmuyor. Kişinin hayatındaki önemli olayları unutması ve aynı soruları tekrar tekrar sorması şeklinde kendini gösteriyor. Bir telefon numarası unutmak ve alışverişe gidildiğinde alınacak bir şeyi unutmak gibi davranışların Alzheimer belirtileri olmadığını söyleyebiliriz. Unutkanlığın daha ciddi seviyede olması gerekiyor." Aynı soru birçok kez soruluyorsa dikkat! Alzheimer'a daha çok kişinin günlük yaşamını bozan unutkanlıkların işaret ettiğini belirten Prof. Dr. Barış Metin, "Örneğin hasta yakınlarından 'Bir sorduğunu on kere daha soruyor, dışarı çıkıldığında nereye gidileceğini tekrar tekrar soruyor, yemek yiyoruz ama on dakika sonra yemek yemeyecek miyiz? diye soruyor' gibi bildirimler alıyoruz. Bu gibi ciddi boyutlar Alzheimer belirtisidir. Gündelik yaşamda herkeste görülebilen küçük unutkanlıklar bu hastalığın belirtisi değildir. Bunama, Demans ve Alzheimer halk arasında genellikle birbiriyle karıştırılıyor.
Demans - 27.05.2021
Kronik hastalıklar işitme kaybında tetikleyici rol oynuyor
Araştırmalar hastaların şikayetlerinin başlaması ile aktif olarak tedavi seçenekleri için başvurması arasındaki sürenin 10 yıla kadar uzayabildiğini gösteriyor. Bunda, işitme kaybının ve işitme cihazının yaşlılık belirtisi olarak algılanması, işitme cihazı kullanımı ile ilgili çevreden duyulan olumsuz deneyimler rol oynuyor. Kişiler, iş yaşamından, sosyal ilişkilerinden, aile içi ilişkilerinden izole olurken, bilişsel fonksiyonlar bozuluyor, öğrenme, yeni koşullara adaptasyon gitgide zor hale geliyor. Hastalar daha önce bireysel olarak yapabildikleri konularda çekingen davranıyor ve yakınlarına bağımlı hale geliyor. Sonuçta kendini işe yaramaz veya engelli hisseden bireylerde depresyon normal popülasyondan çok daha sık bir şekilde görülüyor. Ayrıca insan olmanın temel aktivitelerinden biri olan iletişim yokluğu, hastalarda demans, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor.
Demans - 17.05.2021
Beyin Pili Hastalara Umut Oluyor
Birçok Sorunun Çözümünde Yüz Güldürüyor Doç. Dr. Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Bir kumanda aracılığıyla bu elektrik sinyallerinin dalga boyu, frekansı ve amplitüdü kolaylıkla düzenlenebilmektedir. Pil gene kumanda aracılığıyla istenildiği zaman kapatılabilmekte dolayısıyla hastada asla kalıcı bir hasar bırakmamaktadır.Kabaca şunu düşünebiliriz; elinizde bir elektrot var ve beynin neresinin ne yaptığını tam olarak biliyorsanız her şeyi yapabilirsiniz. Sonuçta beyin ve sinir sistemi tüm iletişimini bir sinir sistemi şebekesi yani elektriksel ağ şeklinde yapar. Beynin uygun bölgesine konulan bu elektrot sayesinde beyin kaynaklı birçok hastalıkla mücadele edebilirsiniz. 'Derin Beyin Stimülasyonunun' FDA onayı almış yukarıdaki hastalıkların tedavisi dışında obezite, depresyon, tourette, kişilik bozukluğu ve/veya saldırgan kişilik yapısı sorunu ve demans gibi birçok hastalığın tedavisi için yapılan araştırmalar da yüz güldürücü ön sonuçlarla devam etmektedir.
Demans - 11.05.2021
Son dakika haberi: Çocuklarda işitme kaybının en büyük nedeni orta kulak enfeksiyonları
Erişkinlerde sonradan görülen ve tedavi edilmeyen işitme kayıpları Demans (bunama) gibi bir takım zihinsel hastalıklara neden olabildiğini belirten Gülşen, işitme kaybı bireyin kendisini toplumdan ve sosyal çevresinden izole etmesine neden olduğundan, öz güven eksikliği, içe kapanma ve uzun süren sosyal izolasyon sonucu depresyon gibi ruhsal hastalıklar da görülebildiğini ifade etti.
Demans - 07.05.2021
Bilim insanları, böbrek rahatsızlıklarının "demans" hastalığını artırabildiğini ortaya koydu
Böbrek rahatsızlıklarının halk arasında "bunama" olarak tanımlanan "demans" hastalığını artırabildiği tespit edildi.
Demans - 07.05.2021
Akdeniz diyeti demansı önlemeye yardımcı olabilir
Zeytinyağı, balık, sebze ve meyve açısından zengin besinler içeren Akdeniz tipi beslenme halk arasında "bunama" olarak tanımlanan "demans" hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
Demans - 07.05.2021
El ve ayaklarda uyuşma B vitamini eksikliğine işaret edebilir
Gemici, B vitamini eksikliğinde görülen hastalıklara da dikkati çekerek, "Doğumsal anormallikler, nörolojik rahatsızlıklar, ruh sağlığı bozuklukları (demans, depresyon), kansızlık, hipertansiyon, uykusuzluk, kalp hastalığı, enflamatuar durumları ve cilt hastalıkları B vitamini eksikliğinde oluşabilir.
Demans - 05.05.2021
Dişeti hastalığı ile tansiyon hastalığı ilişkisi !
Yüksek tansiyon diğer bazı hastalıkların temel sebebi olabilir Yüksek tansiyon kendi olumsuz sonuçlarını taşır. Yüksek tansiyon, arterlerde kan pıhtılarına yol açabilir ve bu da sonunda felce neden olabilir. Ayrıca kalp krizi, kalp hastalığı, demans ve diğer ciddi durumlara neden olabilir.
Demans - 28.04.2021
ABD'de 73 yaşındaki kadına şiddet uygulayan polislere dava açıldı
NEW ABD'nin Colorado eyaletinde, demans hastası 73 yaşındaki Karne Garner adlı kadının polis tarafından aşırı güç kullanarak gözaltına alınması nedeniyle dava açıldı.
Demans - 28.04.2021
Sağlık ve Medeniyet Derneği, kronik hastalığı olanlar için "Ramazanda Sağlık Rehberi" hazırladı
Rehberde, diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp hastalığı, böbrek hastalıkları, demans, fizik tedavi hastalıkları, göğüs hastalıkları, kas erimesi, kulak burun boğaz ya da ürolojik hastalıkları bulunan ve bu nedenle tedavi gören bireylerin oruç tutmalarının uygun olup olmadığına, oruç tutmaları mümkün olanların ise dikkat etmeleri gereken hususlara yer verildi.
Demans - 21.04.2021
Bilim insanları, yaşanılan çevrenin insan beynini etkileyebileceğini ortaya koydu
Bilim insanları, "geri kalmış yerleşim yerlerindeki" insanlarda beynin demans (bunama) ilişkili bölgelerinde "beyin küçülmesi" görürken diğer grupta herhangi bir küçülme olmadığını tespit etti.
Demans - 20.04.2021
Orta yaşlı kişilerde az uyku ileriki yaşlarda bunama ihtimalini artırıyor
İngiliz bilim insanlarınca 50 ila 60 yaşlarındaki yetişkinler üzerinde yapılan araştırma, geceleri 6 saat ve daha az uyuyan kişilerde, ileriki yaşlarda demans (bunama) görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
Demans - 14.04.2021
Beyindeki hidrojen sülfür miktarının düşürülmesi bazı beyin rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir
Medical Xpress internet sitesindeki araştırmaya göre, İngiltere'nin Reading ve Leeds üniversiteleri ile ABD'deki John Hopkins Üniversitesinde görevli bilim insanları, beyindeki H2S miktarı ile demans ve epilepsi arasındaki ilişkiyi inceledi.
Demans - 09.04.2021
Doğuştan işitme kaybı tedavi edilebiliyor
Doğuştan işitme kayıplı hastalardaki problemlerin çoğunluğunu sensörinöral işitme kaybı oluştururken, çocukluk çağı işitme kayıplarının büyük bir kısmını orta kulak problemleri (seröz otitis media, akut yada kronik otitis media) meydana getiriyor. Çocukluk çağında orta kulak problemlerine bağlı işitme kayıplarında öncelikle medikal tedavi, bunun yeterli olmadığı durumlarda tüp tatbiki ve timpanoplasti gibi operasyonlar yapıldığını belirten Çolpan, bunun yanı sıra çocukluk çağında geçirilen kızamık, kabakulak ya da diğer enfeksiyonlara bağlı sensörinöral işitme kayıpları gelişebildiğini, kaybın şiddetine göre işitme cihazı ya da koklear implant operasyonu uygulanabildiğini ifade etti. Dil ve konuşma gelişiminde 2-4 yaş önemli Çocukların konuşabilmesi, etrafı ile iletişim kurabilmesi için sağlıklı bir şekilde duyması gerekiyor. Dil ve konuşma gelişiminde özellikle 2-4 yaşın önemine dikkat çeken Çolpan, işitme ile birlikte beyindeki duyma-konuşma merkezlerindeki nöronlar arasında bağlantılar (nöroplasti) oluştuğunu, bu yaşlarda işitme kaybı tespit edilip rehabilite edilmezse nöroplastisitenin gerçekleşemediğini ve çocuklarda konuşma problemi geliştiğini söyledi. Çolpan şöyle devam etti: "Duyma ve konuşma problemi gelişen çocuklar, ailesi ve yaşıtları ile iletişim kurmakta zorluk çekmektedirler. Bu çocuklarımızın eğitim ve öğretim yaşantısı olumsuz etkilenecektir. Ama erken tanı ve tedavi ile, çocuklarımızın duyması, konuşması mümkün olup eğitim yaşantılarını normal yaşıtlarıyla birlikte başarılı bir şekilde sürdürebileceklerdir." Yetişkinlerde yaş en önemli etken Yetişkinlerde işitme kayıplarının daha çok yaşa bağlı olarak geliştiğini belirten Çolpan, özellikle 60 yaşından sonra görülme sıklığının arttığına dikkat çekti.Çolpan şöyle devam etti: "Yaşın yanı sıra otoskleroz, kronik otitis media, akustik travma, ani işitme kaybı gibi bazı kulak hastalıklarına bağlı olarak daha erken yaşlarda da işitme kaybı problemleriyle karşılaşmaktayız. Hastamızın işitme kaybının sebebine, tipine, şiddetine göre tedavi şekli değişiyor. Bundan dolayı her hastanın hastalığına göre medikal, cerrahi, işitme cihazı veya implantlar ile tedavi uygulanıyor." İşitme kaybı depresyon nedeni İşitme kaybı, kişilerin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen, duyma ve anlamada yaşanan problemler nedeniyle bireylerin kendisini izole etmesine neden olan bir problem.Prof. Dr. Bahar Çolpan, bu durumun hastalarda depresyona, anksiyeteye yol açtığını hatta demans ve Alzheimer gibi hastalıkların daha erken yaşta ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirtti.
Demans - 03.04.2021
Doğuştan işitme kaybı tedavi edilebiliyor
Çolpan şunları kaydetti: "Yaşın yanı sıra otoskleroz, kronik otitis media, akustik travma, ani işitme kaybı gibi bazı kulak hastalıklarına bağlı olarak daha erken yaşlarda da işitme kaybı problemleriyle karşılaşmaktayız. Hastamızın işitme kaybının sebebine, tipine, şiddetine göre tedavi şekli değişiyor. Bundan dolayı her hastanın hastalığına göre medikal, cerrahi, işitme cihazı veya implantlar ile tedavi uygulanıyor." İşitme kaybı depresyon nedeni Prof. Dr. Bahar Çolpan, işitme kaybının, kişilerin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen, duyma ve anlamada yaşanan problemler nedeniyle bireylerin kendisini izole etmesine neden olan bir problem olduğunu belirterek, bu durumun hastalarda depresyona, anksiyeteye yol açtığını hatta demans ve Alzheimer gibi hastalıkların daha erken yaşta ortaya çıkmasına sebep olduğunu kaydetti.
Demans - 31.03.2021
Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 2 yılda hayata geçirilen projeleri anlattı Açıklaması
Yaşlılar için "Gündüz Hizmet Merkezi" Mevlüt Öztekin, yaşlıların istifade edebileceği özellikle demans ve alzaymır hastası olan vatandaşların da vakit geçirebileceği Gündüz Hizmet Merkezi kurulduğunu anlattı.
Demans - 25.03.2021
Düzenli egzersiz yaşlanma etkilerini azaltıyor
Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Dönmez, "Egzersiz yaparken salgılanan irisin isimli bir hormon, sinir dokusu tamiri/yeniden yapımı üzerine etkili olarak, nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu etki yapıyor. İrisinin osteoporoz, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, vasküler demans ve inme gibi yaşlanma ile bağlantılı hastalıklar üzerindeki etkileri konuşulmaktadır.
Demans - 17.03.2021
İleri yaş grubunda en sık görülen hastalıklar içinde "demans" öne çıkıyor
Sağlık Bakanlığı tarafından, halk arasında "bunama" olarak tanımlanan "demans" hastalığının ileri yaşındakilerde sık görüldüğü belirtilerek, yaşlılıkta izlenen unutkanlığın normal olarak değerlendirilmemesi ve mutlaka hekime başvurulması gerektiği bildirildi.
Demans - 10.03.2021
İşitme engelliliği yeni çözümler konusundaki düşük farkındalık nedeniyle sorun olmayı sürdürüyor
Batman, şu değerlendirmelerde bulundu: "Sözlü iletişim hepimizin bildiği gibi en yaygın iletişim aracıdır. Konuşma gelişiminin de sağlıklı bir işitme ile mümkün olabileceğini düşündüğümüzde işitmenin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. İmplant seçimi; hastaların anatomik faktörlerine, iç kulağın gelişim özelliklerine göre yapılmaktadır. İç kulak gelişim özeliklerine göre seçilen implant daha yeterli bir işitme algısı sağlayacaktır. Ameliyat aşamasına gelen hastaların işitme testleri, konuşma testleri, eğitim düzeyi, radyolojik bulguları etraflıca değerlendirildikten sonra gerekli bilgiler verilerek onayları alınır. Hastalar olası işitme sonuçları ve süreçler hakkında bilgilendirilir. Daha sonra genel anesteziye yönelik tetkik ve hazırlıklar yapılır. İmplantasyon için 1 yaş üstü olan herkes uygundur. Bazı özel durumlarda daha küçük bebekler de ameliyat edilebilmektedir. İleri yaşlarda hastaların demans durumu önemlidir.
Demans - 10.03.2021
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 29 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı Açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, demans ve solunum hastalığı ilaçları ile antibiyotiklerin de bulunduğu 29 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını bildirdi.
Demans - 10.03.2021
Son dakika haberi | Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, demans ve solunum hastalığı ilaçları ile antibiyotiklerin de bulunduğu 29 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
Son dakika haber: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, demans ve solunum hastalığı ilaçları ile antibiyotiklerin de bulunduğu 29 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Demans Haberleri | Demans Haber - Haberler - Sayfa 2 - Demans haberleri, son dakika demans haber ve gelişmeleri burada. Kefaret 32. bölüm fragmanı izle! FOX TV Kefaret yeni bölüm fragmanı izle! Kefaret 31. bölüm izle.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.9.2021 16:51:08. #1.16#

title