Demans Haberleri

Demans haber, Demans son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Demans - 15.10.2018
İngiliz Oyun Profesörü Türkiye'de Öğrencilerle Buluştu
  "DEMANS HASTALARI DA OYUN OYNAMALI"   Ayrıca demans hastalığı bulunan kişilerle de çeşitli çalışmalar yapan Prof.
Demans - 15.10.2018
İngiliz Oyun Profesörü Türkiye'de Öğrencilerle Buluştu
"DEMANS HASTALARI DA OYUN OYNAMALI" Ayrıca demans hastalığı bulunan kişilerle de çeşitli çalışmalar yapan Prof.
Demans - 13.10.2018
İsveç'te 107 Yaşındaki Sığınmacı Sınır Dışı Edilme Riskiyle Karşı Karşıya
Radyoya açıklama yapan 107 yaşındaki Afgan kadının torunu Muhammed Uzbek, Göçmenler Ofisinin tavrını eleştirerek, "Demans (bunama) hastası yaşlı bir kadına neden uzun oturma izni vermezler?" dedi.
Demans - 22.09.2018
Alzheimer'ın En Önemli İlacı Sevgi
Türkiye'de Alzheimer hasta yakınlarına özel olarak düzenlenen tek ulusal toplantı niteliğinde olan sempozyuma ilgi çok büyüktü. Kıbrıs, Ankara, İzmir, Bursa, Afyon, İzmit gibi bölgelerden de yoğun katılım olan sempozyumda Alzheimer hastalığı ve korunmanın yolları, Alzheimer ile yaşam, Demans/Alzheimer hastalığının tanısında görüntüleme yöntemlerinin yeri ve önemi, Alzheimer hastalığının tarihçesi, Alzheimer ve genetik, Alzheimer hastalarının hukuki sorunları, Sağlıklı beslenme ve organik tarım, Alzheimer hastalığında basının rolü gibi konular ele alındı.
Demans - 21.09.2018
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü
Demans ya da halk arasındaki söylenişiyle bunamanın, günlük yaşam işlevlerinin sürdürülmesini engelleyen ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu ve Alzheimer'in bunama ile seyreden tüm hastalıkların yüzde 50 ve 75'ini oluşturduğunu ifade eden Koç, şunları kaydetti: "Bellek kaybı, günlük yaşamın gereksinimleriyle başa çıkabilme yeteneğinde azalma, algılamada, toplumsal davranışların düzenlenmesinde ve duygusal tepkilerin kontrolünde bozulma ve yanlış inançlar sık karşılaşılan belirtilerdir.
Demans - 21.09.2018
Düzenli Fiziksel Aktivite Alzheimer Riskini Azaltır"
Yeditepe Üniversitesi'nden "21 Eylül Dünya Alzheimer Günü"ne ilişkin yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Örmeci, demans yani bunamanın, yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşünülmesinin, hasta yakınlarının hastalığın erken dönem bulgularını başka bahaneler bularak bir süre görmezden gelmesinin ya da bilgi eksikliği gibi nedenlerin, Alzheimer tanısını geciktirdiğine dikkati çekti.
Demans - 21.09.2018
Dünya Alzheimer Günü
Hastalığın kesin bir tedavisinin olmadığını ve genellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıktığını vurgulayan Bahçacı, şunları kaydetti: "65 yaş üstü grubun yüzde 2 ile 4'ünde, 85 yaş üstü grubun ise yüzde 20'sinde alzaymır görülüyor. Maalesef günümüzde bu hastalığın kesin bir tedavisi yok. Dünyada her 3 saniyede bir yeni demans vakası teşhis ediliyor.
Demans - 20.09.2018
Grafikli - Dünyada 50 Milyon Kişi "Demans" Hastalığından Muzdarip
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), zihinsel performansı etkileyen demans (bunama) hastalığından dünya genelinde 50 milyon kişinin muzdarip olduğunu ve bu rakamın 2050'de 152 milyona yükseleceğini öngörüyor.
Demans - 19.09.2018
Dünyada Her 3 Saniyede Bir Hastaya Demans Teşhisi Konuluyor"
Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası, dünyada her 3 saniyede bir hastaya demans (bunama) teşhisi konulduğunu belirterek, günümüzde 50 milyon civarında olan hasta sayısının 2050'de 152 milyona çıkmasının öngörüldüğünü bildirdi.
Demans - 19.09.2018
Hava Kirliliği Yaşlılarda Bunama Riskini Artırıyor
İngiltere'de yapılan bir araştırma havadaki yüksek nitrojen oksidin 50 yaş üstü kişilerin demans (bunama) hastalığına yakalanma riskini yüzde 40 artırdığını ortaya koydu.
title