Deik Konferansı

Deik Konferansı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti'nin Kapatılması İçin Açılan Davanın Adil Olmadığını Belirterek, "Evet, Ortada Bir Savaş Var. Bu Doğru. Türkiye'de Bir Güçler Kavgası Var. Küreselleşmeyi Anlayanlar ve Buna Hazırlananlar ile Milliyetçiler Arasında. Yani Dar Anlamda Küreselciler ile Milliyetçiler Kavgası" Dedi.

Deik Konferansı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti'nin kapatılması için açılan davanın adil olmadığını belirterek, "Evet, ortada bir savaş var. Bu doğru. Türkiye'de bir güçler kavgası var. Küreselleşmeyi anlayanlar ve buna hazırlananlar ile milliyetçiler arasında. Yani dar anlamda küreselciler ile milliyetçiler kavgası" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Şimşek, DEİK Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda ekonomik açıdan büyük bir aşama kaydettiğini ifade etti. Tablolar ile Türk ekonomisini Amerikalı yatırımcılara anlatan Şimşek, yatırım çağrısı yaptı. AB'ye üyelik konusuna da değinen Şimşek, "Söz verdiğimiz gibi ev ödevimizi yaptığımız sürece Avrupa bizi içine alacak. Buna olan inancım sonsuz. AB üyesi olmanın gereklerini yerine getirmemize karşın AB bizi istemezse, bu da çok umurumuzda olmaz. En kötü senaryo, Türkiye'nin tek başına bir pazar olmasıdır" dedi. Anayasa Mahkemesi'nde AK Parti'nin kapatılması için açılan davaya da değinen Şimşek, "Türkiye'yi zaman zaman hıçkırıklar tutar. Çok geniş bir demokrasiyiz. Çok partili demokrasi deneyimimiz göreceli olarak kısa sayılabilir. Bunu kişisel olarak normal görüyorum. Partim açısından ise açık toplum politikamız gereği dünya ile entegre olduk. Türkiye'nin ticaret hacmi 3 katına çıktı. Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısı 2 katına çıktı. Yabancı doğrudan yatırım belki 20 kat arttı. Nereye bakarsanız bakın, Türkiye gittikçe daha açık bir toplum oluyor. Böylesine açık bir toplum için cuma günkü dava başvurusu adil değil. Evet, ortada bir savaş var. Bu doğru. Türkiye'de bir güçler kavgası var. Küreselleşmeyi anlayanlar ve buna hazırlananlar ile milliyetçiler arasında. Yani dar anlamda küreselciler ile milliyetçiler kavgası. Olan durumu ve bürokratik rejimi korumak isteyenler, en temel insan haklarını öne çıkaranlara karşı çıkıyor. Ve sanıyorum bu mücadele sürecek" diye konuştu.

Bunun AK Parti ile hiçbir ilgisi olmadığını kaydeden Şimşek, "Bu bizim özelleştirme yapmamızla ulusal geliri arttırmamızla ilgili ve statükocular bunlarla başa çıkamıyor. Çünkü yeni ortam verimlilik, üretkenlik ve girişimcilik istiyor. Türkiye'de her türlü özelleştirmeye karşı çıkılması bu yüzdendir. Çok küçük ama marjinal ve sesi yüksek gruplar aslında AK Parti'ye değil, küreselleşmeye karşılar. Biz korumacılıktan yana değil, küreselcilikten yanayız. İşte benim partimin bulunduğu nokta burası. Açık toplumu ve herkes için bireysel vazgeçilmez temel hakları savunuyoruz. Biz laikliği güçlendirmek istiyoruz. Laiklik Türkiye'nin temellerinden biridir. Çünkü biz çok dinli, çok kültürlü ülkeyiz. Müthiş bir mozaiğiz. Bu yüzden laikliğe ihtiyacımız var. Hükümetimiz laikliğin altını kazacak hiçbir şey yapmadı. Bu bir kavga, bir hıçkırık" dedi.

(ESN-OYK-OYK-NÇ-D)