Debka: Türkiye'nin Helikopteri Düşürmesi Esad'a Bahane Oldu

Debka: Türkiye'nin Helikopteri Düşürmesi Esad'a Bahane Oldu

18.09.2013 12:05 | Son Güncelleme: 18.09.2013 16:26
Debka: Türkiye'nin Helikopteri Düşürmesi Esad'a Bahane Oldu

İnternet Sitesi Debka, Türkiye'nin helikopteri düşürerek Esad'a kimyasal silahları teslim etmemek için aradığı bahaneyi sağladığını öne sürdü.

İsrail'in istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen Debka sitesi, TSK tarafından düşürülen Suriye helikopterinin rejim tarafından "bilinçli" olarak sınıra gönderildiğini, Türkiye'nin de helikopteri düşürerek Esad'a "kimyasal silahları" mutabakatını uygulamamak için aradığı "bahaneyi" sağladığını öne sürdü.

"TÜRKLERİ TUZAĞA DÜŞÜRDÜ"

Debka sitesi, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahlara ilişkin Cenevre mutabakatını eleştirirken Esad rejiminin Türkiye sınırına M-17 helikopteri "bilinçli" olarak göndererek "Türkleri tuzağa düşürdüğünü" iddia etti.

İSTİHBARAT KAYNAKLARINA DAYANDIRDI

Debka, "Özel" logosu ile verdiği haberde Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahlara ilişkin ABD ile Rusya arasında varılan Cenevre mutabakatını sert dille eleştirirken "istihbarat kaynaklarına" dayanarak Esad'ın anlaşmayı kabul etmeden önce Moskova'dan büyük miktarda ileri silah sistemlerinin sağlanacağı sözünü aldığını savundu.

KİMYASAL SİLAHLAR YOK EDİLEMEYECEK

Suriye rejiminin, ABD ile Rusya arasında varılan Cenevre mutabakatını kabul ederken de kimyasal silahlarının tümü olarak yok edilemeyeceğinden emin olduğunu da öne süren Debka, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) "böyle zorlu bir görevi yerine getirmek için gereken kadro ve kaynaklarına sahip olmadığı" savını da dile getirdi.

"ESAD İSTEDİĞİNİ ALDI"

Debka, Esad rejiminin Türkiye sınırına M-17 helikopterini göndererek Türkiye'yi "tuzağa düşürdüğü" iddiasına yer verdiği haberde helikopteri Türkiye'ye inmeye veya sınırın öteki tarafına doğru kovalamak yerine Türkiye toprakları üzerinde iken vurulduğunu belirterek "Böylece Türkler, Esad tarafından kurulan tuzağa düşmüş oldular" iddiasında bulundu.

"GERİ ÇEKİLMEK İÇİN BAHANE OLDU"

Olayın "sınırdaki gerilimi" tırmandırırken Şam ve Moskova'ya "kimyasal silah mutabakatından geri çekilmek için bahane" sağladığını savunan Debka, İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya'alon'un Cenevre mutabakatını destekleyici açıklamasını eleştirdikten sonra Suriye'de hiçbir şey değişmediği, savaşın görülmemiş dehşeti ile devam ederken Suriye'nin komşularına yönelik tehdidin sürdüğünü savundu.

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title