DBP'liler Kütüphaneye Destek Verecek

DBP'liler Kütüphaneye Destek Verecek
Temsilci - Haberler | Güncel

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Güvenç'in Turgut Özal Parkı'na kütüphane yapılacağı yönündeki açıklamalarına DBP'liler destek verdi.

Şanlıurfa'daki Turgut Özal Parkı'na kafe yapılacağı yönündeki haberlerin ortaya çıkması ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Haliliye Belediye Meclis Üyelerinin konuyu yazılı önergelerle gündeme taşımalarının ardından parkı inceleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'in parkta kütüphane yapılacağı şeklindeki açıklamalarına DBP'lilerden destek geldi.

Dün Turgut Özal Parkı'nda bir araya gelen DBP Haliliye Belediye Meclis Üyeleri Cemal Babaoğlu, Sema Aişeoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz ve diğer parti üyeleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Güvenç'in parkta kütüphane yapılmasına destek vereceklerini ancak verilen vaadin bir seçim yatırımı olarak değerlendirmemesini istedi. Grup adına basına açıklama yapan, DBP Haliliye Belediye Meclis Üyesi Cemal Babaoğlu, "Kamuoyunda da açıklandığı gibi Turgut Özal Parkı'nın ticari alana dönüştürülmek üzere bir kafeterya planlanmaktadır. Bu sadece Turgut Özal Parkı'yla sınırlı değil tüm parklar mevcut belediyenin para kazanma arzusu haline dönüştürülmüş şu veya bu isim altında. Bazı yerlerde kafeteryadır, bazı yerlerde taşeronlaşmadır, bazı şekillerde kendilerine rant elde etme amacı gütmektedirler. Biz belediye meclis üyeleri olarak nisan ayında bunu meclise taşıdık. Bunu savunan hiçbir kimse çıkmadı. Önergemiz büyükşehire havale edildi. Sonuç itibariyle Belsan tarafından işletilecektir. Kendileri de yapmış oldukları açıklamada burayı taşerona değil bizzat Belsan tarafından işletileceği de beyan edilmişti. Dün itibariyle basına yansıdığı gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Güvenç'in deyişiyle buranın kafeterya değil kütüphane olacağı şeklinde bir beyanı olmuştur. Eğer bu beyanın arkasında durursa biz de bunu destekleriz. Burası bir kütüphane olursa buraya uyum sağlar düşüncesindeyiz" dedi.

BABAOĞLU: YEŞİL ALANI HEP BİRLİKTE KORUYACAĞIZ

11 Nisan alanıyla ilgili yerel seçimler öncesi verilen sözlerin tutulmadığını belirten Babaoğlu, böylesi alanların ticarileşmesine karşı olduklarını vurguladı. Babaoğlu, şunları kaydetti: "Geçmişte 11 Nisan Parkı'nı da alışveriş merkezi değil burası tamamen yeşil alana dönüştürülecektir şeklindeki açıklamalarını seçimden sonra unuttular. Dileğimiz buranın da kütüphane olacağı şeklindeki açıklaması seçime kadar ebediyete kadar burası kütüphane olsun. Burası bir yaşam alanıdır. Bu şekilde devam etsin. Ancak sözlerinde durmazlarsa sizler de tanıksınız ki, biz buranın takipçisi olacağız. Muhtarla birlikte, mahalle sakinleriyle birlikte Ulubatlı mahallesinin bu yeşil alanını hep birlikte koruyacağız. Biz de bunun takipçisi olacağız. Yeşil alanlara yönelik saldırılar her geçen gün gittikçe büyüyor. Halkın nefes alacağı tek yer yeşil alanlardır. Her tarafın ticarileşmesi şeklinde bir politika gözetlemektedirler. Bizler, öncelikle yeşil anlarımızı mahalle sakinleri koruyacak. Biz de bunun takipçisi olmaya söz veriyoruz. Bu çerçevede bir kez daha 'yeşil alanlarınıza sahip çıkın, yeşil alanlar ticarileştirilemez' diyorum."

AİŞEOĞLU: EN BÜYÜK ZARARI KADINLAR VE ÇOCUKLAR GÖRECEK

Parkta yapımı devam eden yerin kütüphane olmasını savunan DBP Haliliye Belediye Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu ise buranın kafeterya olması halinde bundan en büyük zararın parka gelen kadın ve çocukların göreceğini söyledi. Yapılan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Manşet Haberler

title