Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı

Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı

01.07.2011 22:00 | Son Güncelleme: 02.07.2011 08:49
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı

Davutoğlu: "Türkiye Geleceğini Avrupa'da Görüyor"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Conrad Otel'de biraraya gelerek görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk konuşmayı yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ilişkilerin herhangi bir iki devlet arasındaki ilişkilerden çok farklı olduğunu söyledi.

Hükümetler arasındaki temasların yanısıra halkların da iç içe geçmiş durumda olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Gerek Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, gerekse artık gittikçe sayıları artan, sabit olarak Türkiye'ye yerleşen Alman vatandaşları, iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar yoğun olduğunu açıkça gösteriyor.

Biz bu ilişkilerin kapsamını daha da genişletme konusunda kararlıyız. Üst düzey görüşmelerimiz artarak devam edecek. Geçen sene Almanya Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret etmişti. Bu sene de Cumhurbaşkanımızın Almanya ziyaretleri söz konusu. Başbakanımızın, Almanya Başbakanı ile karşılıklı ziyaretleri var. Biz de dışişleri bakanıyla bütün uluslararası formlarda görüşüyoruz. Çünkü ortak gündemimiz çok kapsamlı" dedi.

"EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDEMİZ AB İLE İLİŞKİLER"

Alman Bakan Westerwelle ile yaptıkları görüşme ile ilgili de bilgi veren Bakan Davutoğlu, toplantıda Türkiye- AB ilişkileri üzerinde durduklarını kaydetti. Bakan Westerwelle ile açık şekilde Türkiye'deki seçimler sonrasındaki en önemli gündem maddelerinin AB ile ilişkiler olduğunu paylaştığını söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü Türkiye- AB ilişkileri artık yeni bir stratejik bakış açısı gerektiriyor. Türkiye açısından bakıldığında bu stratejik bakış açısı çok açıktır. Türkiye geleceğini Avrupa'da görüyor ve AB ile en kısa zamanda bütünleşme iradesine sahip. Herhangi bir müzakere süreci ilişkileriyle ilgili olmayan konuların gündeme getirilmesine karşı çıkıyor ve bir an önce müzakere fasılların açılmasını ve 2004'te iki tarafça alınan stratejik kararın hayata geçirilmesini istiyor.

Maalesef birçok konuda beklemediğimiz çifte standartla karşılaştık. Son olarak vize konusunda da başka ülkelere uygulanandan daha farklı bir tutum Türkiye'ye karşı sergilendi. Biz istiyoruz ki tarih boyunca Avrupa'nın bir parçası olmuş Türkiye, gelecekte de AB'nin parçası ve en önemli unsurlarından biri olsun. Bu noktada Almanya Dışişleri Bakanının verdiği desteğe teşekkür ediyorum. Kendisi her zaman Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda çok net bir tutum takındı.

Biz bu net tutumun Almanya'da önümüzdeki dönemde daha açık bir şekilde dile getirilmesine büyük önem veriyoruz. Çünkü önümüzdeki aylarda takınılacak açık ve kararlı tutum, Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin geleceğini belirleyecektir. Türkiye bu konudaki kararlılığını her fırsatta göstermiştir. Bundan sonra da göstermeye devam edecektir. "

"TÜRKİYE, FİLİSTİN DEVLETİNİN TANINMASINA AÇIK DESTEK VERECEKTİR"

Görüşmede sırasında bölgesel konulara değidiklerini ifade eden Davutoğlu, "Arap- İsrail sorunu konusunda ve son dönemde Filistin konusunda kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın BM'deki inisiyatifi konusunu ele aldık. Biz Filistin'in kendi devletini kurma ve uluslararası bütün normlarca belirlenmiş sınırlarında kendi devletlerini kurma haklarına sahip

olduklarını her zaman ifade ettik. ve açık bir şekilde tekrar ifade ediyorum, bu konu BM gündemine geldiğinde de Türkiye, Filistin devletinin tanınmasına açık destek verecektir" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN AB'YE TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİ BİLLİ KRİTİRLERE GÖRE HIZLANDIRILMALI"

Davutoğlu'nun ardından konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, Türkiye'nin AB üyeliğinde söz konusu olanın vaatler ya da bir tarih verilmesi olmadığına dikkati çekti. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinin belli kriterlere göre hızlandırılması taraftarı olduğunu söyleyen Bakan Westerwelle, "Neredeyse bir yıldan beri yeni bir fasıl açılmamıştır. Bu doğru bir gelişme değildir. Bunun değişmesi için ikimizin de birlikte çalışması gerekir. Özellikle rekabet faslı, açılmaya hazır bir fasıldır. Ben mevcut sorunların giderilmesi ve tartışılmasının destekçisi olacağım. Biz şahsen Türkiye'nin perspektifinin Avrupa'da kalmasını istiyoruz. Bu konuda hem Avrupa'nın hem de bizim ülkemizin muazzam bir çıkarı vardır. Bölgesel çerçevesi açısından Türkiye ile köprü kurmak istiyoruz. Bunlar Avrupa kıtasının ve AB'nin stratejik çıkarlarıdır" dedi.

"TÜRKİYE'NİN, SURİYE'DEN GELEN MÜLTECİLERE YARDIM EDİŞ ŞEKLİ ÖRNEK BİR DAVRANIŞ"

Suriye'de artık baskı ve şiddet olaylarına son verilmesi gerektiğini de ifade eden Westerwelle, şunları söyledi:

"Halkın meşru beklentilerine cevap verilmelidir. Ben bu konuda Türkiye'nin örneğin Suriye'den gelen mültecilere yardım ediş şeklini ve bu konuda sağladığı insani yardımı da örnek bir davranış olarak görüyor ve takdir ediyorum. Libya'da siyasi çözümün mümkün hale getirilmesi iki tarafın çıkarına. Libya'da diktatör Kaddafi kendi halkına karşı yürüttüğü savaşa son vermeli ve eylemlerinden dolayı hesap verebilmelidir. Ancak askeri boyutunun sınırlarını da gayet iyi bildiğimiz için siyasi bir çözüme yönelmemiz gerekiyor. Özellikle masum

sivil halk için bunu böyle yapmamız gerekiyor. Çünkü en çok acı çekenler onlar. "

Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı
Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Davutoğlu'ndan Eksen Kaymadı Mesajı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 23:58:40. #1.14#
title