Davutoğlu-Merkel Görüşmesi Sona Erdi - Haberler
Haberi Paylaş

Davutoğlu-Merkel Görüşmesi Sona Erdi

AA - Güncel
Davutoğlu-Merkel Görüşmesi Sona Erdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme sona erdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme sona erdi.

Merkel, ikili görüşmenin başında Davutoğlu'na, "Atatürk, hayatını burada mı kaybetti?" sorusunu yöneltti. Davutoğlu da Merkel'e, "Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybetti fakat burası sarayın başka bir bölümü. Biz burayı sizin gibi önemli konukları ağırladığımız Başbakanlık Ofisi olarak kullanıyoruz" yanıtını verdi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen Davutoğlu-Merkel görüşmesi, yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Merkel, ofisin bahçesinde ve sahil bölümünde gezinti yaptı. Başbakan Davutoğlu, Alman mevkidaşına İstanbul ve tarihi yarımadayı anlattı.

Bu sırada Boğazdan geçen Şehir Hatları vapurları, Davutoğlu ve Merkel'i siren çalarak selamladı.

Davutoğlu ve Merkel, ikili görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçti. Çalışma yemeğine, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Durmuş Ali Sarıkaya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Salim Esenli, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar da katıldı.

Heyetler arası çalışma yemeğinin ardından Davutoğlu ve Merkel, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Öte yandan, Davutoğlu ile Merkel'i takip eden basın mensuplarına Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki basın odasında öğle yemeği ikram edildi.

AA - Güncel

Dışişleri Bakanlığı, Ahmet Davutoğlu, Angela Merkel, Almanya, Politika, Güncel, Haber

title