Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Eleştirilerine Tepki Gösterdi

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Eleştirilerine Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "CHP liderinin son dönemdeki söylemlerini kınıyor, kendisini ahlak ve edep sahibi CHP'li kardeşlerime havale ediyorum" dedi.

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Eleştirilerine Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ramazan ayından önce kendisine sarf ettiği küfürlü sözlere karşılık; "Ana muhalefet lideri son dönemdeki söylemleri hele hele Ramazan ayı yaklaşırken söyledikleri bu söylemleri de kınıyor, kendisini ahlak ve edep sahibi CHP'li kardeşlerime havale ediyorum." diyerek tepkisini gösterdi.

Bakan Davutoğlu Konyalı Bürokratların 7. Geleneksel iftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Davutoğlu Ramazan ayının öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun; "Nasıl bir akademisyendir bu? Dünya dengelerini bilmeden Rusya'yı izole etmekten söz ediyorsunuz. Herhalde onu dinleyen pek çok ülke affedersiniz kıçıyla gülmüştür" sözlerine tepkisini dile getirdi. Yapılan eleştirilerin hedef sınırı aştığına dikkat çeken Davutoğlu; "Bazen bu eleştirilerin hedef sınırını aştığını görüyoruz. Özellikle Ana Muhalefet Liderinin son dönemdeki söylemlerini hele hele Ramazan ayı yaklaşırken kullandıkları bu söylemleri de burada bir kez daha hem kınıyor hem de kendisini ahlak ve edep sahibi CHP'li kardeşlerime havale ediyorum." dedi.

Bakan Davutoğlu yaptığı konuşmada dış politikada izledikleri yöntemleri de anlattı. Dış politikada izledikleri yöntemin üç esası olduğuna dikkat çeken Davutoğlu birinci esasın insanlık vicdanında bütünleşmek olduğunu açıkladı. Bu vicdanın temeli teşkil eden izledikleri bütüncül politikalar olduğunu kaydeden Davutoğlu, onun için de Suriye'deki zulme sessiz kalamadıklarını ifade etti. İkinci esasın ise tarihin akışını doğru okumak olduğunu dile getiren Davutoğlu, uzun dönemli perspektifi her zaman zihninin bir kenarında tuttuğunu belirtti. Üçüncü ve son olan esası ise Davutoğlu şöyle açıkladı; "Üçüncü esas ise Türkiye'nin hedef ve çıkarları. Biz kısa dönemli stratejik çıkar peşinde değiliz. Ama uzun dönemli olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin stratejik hedeflerini hayata geçirmek için siyaset yapıyoruz."