Davutoğlu'dan Mısır Cevabı

Davutoğlu'dan Mısır Cevabı

Bakan Davutoğlu: Türkiye'nin Mısır İle İlgilenmesini Kimse Dış Müdahale Olarak Görmemeli

Davutoğlu'dan Mısır Cevabı

Bakan Davutoğlu, bugün 47. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Ukrayna, Romanya ve İsviçre dışişleri bakanlarıyla gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin ardından açıklama yaptı.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'ın huzur ve refahının Türkiye için stratejik bir önemi olduğuna dikkat çekerken, Türkiye'nin bu ülke ile ilgilenmesini kimsenin bir müdahale olarak algılamaması gerektiğini söyledi.

Bakan Davutoğlu konferans çerçevesinde Ukrayna, Romanya ve İsviçre dışişleri bakanlarıyla yaptığı ikili görüşmeler sonrasında bazı açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün "Türkiye'nin içişlerine karışmamasın" sözlerini hatırlatması üzerine, Davutoğlu şunları söyledi:

"Mısır bizim için tarihi köklere dayanan kardeş ve dost bir ülkedir. Mısır'ın huzuru, refahı, Mısır halkının huzuru bizim için stratejik bir hedeftir. Bunu kimsenin bir müdahale olarak algılamaması lazım. Bölgedeki her gelişme bir diğeri ile ilişkilidir. Mısır'da yaşanan gelişmelerden Türkiye ne kadar yakından etkilenmiş ise Türkiye'deki gelişmelerden de bölge etkileniyor. Bunları biz dış müdahale gibi görmüyoruz. Dostça, kardeşçe tavsiyeler olarak görüyoruz. Dikkat ederseniz, Sayın Başbakanımız sadece Mübarek'e değil, Mısır halkına da seslendi. Tüm bu sürecin barışçı yollardan olmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Ama artık Mısır halkının bazı haklı talepleri varsa, bunların da gözönüne alınması gerektiğini söyledik. Bunları biz kardeşçe, dostça girişimler olarak algılıyoruz. Biz bunu böyle görüyoruz, böyle algılanmasını bekleriz, isteriz.

Çünkü biz Türkiye'nin olduğu kadar komşu ülkelerimizin geleceğini de ortak kaderimiz olarak görüyoruz. İnşallah bu süreç tüm Mısır'da barışçı bir şekilde tamamlanır. Mısır halkının talepleri barışçı yöntemlerle hayata geçirilir. ve Mısır dost ve güçlü bir ülke olarak bundan sonra daha güçlü olarak kendisi istikrarına kavuşur. Bizim hedefimiz bu. Türkiye'nin bunun dışında hiç bir zaman başka bir gündemi olmamıştır."