Davos'a Karşı Davraz Sloganıyla Yola Çıkan Isparta'nın Hedefi, Dünya Liderlerini Ağırlamak (Özel)

Davos'a Karşı Davraz Sloganıyla Yola Çıkan Isparta'nın Hedefi, Dünya Liderlerini Ağırlamak (Özel)

Uluslararası Davraz Kongresi'ne Ev Sahipliği Yapan Isparta, Önümüzdeki Yıllarda Dünya Liderlerini Ağırlamayı Hedefliyor.

Davos'a Karşı Davraz Sloganıyla Yola Çıkan Isparta'nın Hedefi, Dünya Liderlerini Ağırlamak (Özel)
03.10.2009 13:35 | Son Güncelleme: 03.10.2009 13:35

Uluslararası Davraz Kongresi'ne ev sahipliği yapan Isparta, önümüzdeki yıllarda dünya liderlerini ağırlamayı hedefliyor.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından ilki 'Davos'a karşı Davraz' sloganıyla geçtiğimiz günlerde yapılan 1. Uluslararası Davraz Kongresi'nin amacına ulaştığı ve kongrenin ikincisinde hedefin dünya liderlerini buluşturmak olduğu belirtildi. İktisadi ve İdarim Bilimler Fakültesi Dekanı ve Davraz Kongresi'nin Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, küçük şehirlerin markalaşmasının kongre turizmiyle mümkün olduğunu, ancak Isparta'nın alt yapı eksikliğinin karşılarına engel olarak çıktığını kaydetti. Isparta'nın markalaşmasında yaptıkları kongrenin kaldıraç görevi irca edebileceğini ifade eden Prof. Dr. İbicioğlu, "Isparta'nın kongre turizmiyle markalaşacağına inanıyoruz. Dünya liderlerini ağırladığımızda Isparta'nın kendi değerleri canlanacak. Dolayısıyla bir insan akını olacak. Kayak, hediyelik eşya, gülcülük, halıcılık canlanacak. Hava yolu şirketlerinin ilgisi artacak. Isparta bir anda trilyonlarca lira reklâm harcaması yapsa kongrenin yaptığı reklâmı yapamaz." dedi.

İbicioğlu, dünya liderlerini Isparta'ya getirmenin hiçte zor olmadığını ifade ederek bu konuda şimdiden girişimlere başladıklarını, ancak şehrin fiziki anlamda buna hazır olmadığını kaydetti. İbcioğlu, "Hedefimiz dünya liderlerini buraya getirmek. Buna inanıyoruz. Ancak dünya liderlerini ağırlayabilmemiz için konaklama, otel ve kongre merkezi gibi alt yapı sorunlarının giderilmesi gerekiyor. Ünü artık yurt dışına ulaşan Davraz Kayak Merkezi'nde bir tane otelimiz var. Otel sayısı arttırılır her yıl 3-4 tane kongre turizmi yapılırsa Isparta sürekli gündemde tutulabilir." diye konuştu.

Hasan İbicioğlu, kongreler sayesinde Isparta'nın bir taraftan küresel sorunların farklı bakış açılarıyla ele alındığı bir zirve olarak gündeme gelirken ilin ekonomisine de önemli yansılamalar olacağına dikkat çekti. İbicioğlu şunları söyledi: "Sanayimiz yok, zaten hemen de dönüşüm sağlayamazsınız. Fakat kongre turizmi dönüşümünü çok hızlı yapabilirsiniz. Her şeyden önce bir çarpan etkisiyle gelen insanlar doğal olarak harcama yapacak. Hizmet sektöründe canlanmalar yaşanacak, geziler olacak, havayolu şirketlerinin ilgisi artacaktır. Isparta'yı kongre merkezi yapalım, Isparta'nın temiz havasını dünyaya pazarlayalım."

HEDEF FARKINDALIK OLUŞTURMAK

SDÜ tarafından yapılan kongrede yapılan oturumlarda yerli ve yabancı bilim adamlarının değişik konularda bildiri sunduğunu ifade eden İbicioğlu, "Dünyanın yıllardır birikmiş sorunlarını bir anda çözmemiz mümkün değil. Ancak problemlerin tanımlamasını sağladık, farkındalık meydana geldi, bakış açısı ortaya kondu. Çözüm üretme başlangıcının ilk adımı atılarak, konular farklı boyutlarıyla ele alındı. Kongreye katılanlarda bu meselelerin artık tekli disiplin değil de, çoklu disiplin ile ele alınması gerektiği konusunda bir bilinç oluşturuldu." şeklinde konuştu.

'Davos'a karşı Davraz' çıkışının nedenini açıklayan İbicioğlu, "Davos'ta sadece yöneticiler bir araya geliyor, uygulayıcılar orta yok. Ancak bu bilimsel verilerin uygulayıcılara politikacılara, işadamlarına, kamu yöneticilerine aktarılması gerekiyor. Genel de bilim adamları yöneticilerden, halktan habersiz kongre yaptıklarından ürettikleri bilgiler hayata aktarılamıyor dolayısıyla yenilikler ortaya çıkmıyor. Bundan sonra bilim adamları ve uygulayıcılar bir arada kongre yapmalı. Bizim amacımız bunu sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.

SDÜ tarafından 24-27 Eylül 2009 tarihleri arasında Davraz'da düzenlenen kongreye 35'i yabancı, 93'ü de Türk üniversitelerinden olmak üzere 600 yakın akademisyen, araştırmacı ve uygulayıcı katıldı. İnsan hakları, kalkınma, enerji, çevre sorunları ve ekonomik sistem arayışları, uluslararası göç ve insan kaçakçılığı, din, kültür ve medeniyet, terör ve güvenlik, bilim, teknoloji, yenilik, yeni yönetim tartışmaları ele alındığı kongrede 50 oturumda 600 bildiri sunuldu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Davos'a Karşı Davraz Sloganıyla Yola Çıkan Isparta'nın Hedefi, Dünya Liderlerini Ağırlamak (Özel) - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.8.2020 18:40:29. #1.15#
title