Dava Açılmasının Ertelenmesine Daraltma

Dava Açılmasının Ertelenmesine Daraltma

Cumhuriyet Savcıları, Soruşturulması veya Kovuşturulması Şikayete Bağlı Olup, Bir Yıl veya Daha Az Süreli Hapis Cezasını Gerektiren Suçlardan Dolayı, Yeterli Şüphenin Varlığına Rağmen Kamu Davası Açılmasının Beş Yıl Süreyle Ertelenmesine Karar Verebilecek.

Dava Açılmasının Ertelenmesine Daraltma

Cumhuriyet savcıları, soruşturulması veya kovuşturulması şikayete bağlı olup, bir yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı, yeterli şüphenin varlığına rağmen kamu davası açılmasının beş yıl süreyle ertelenmesine karar verebilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan TCK'ya uyum tasarısının görüşmeleri sırasında yapılan bir değişiklikle, savcılara dava açılmasını 5 yıl erteleme yetkisi veren maddenin kapsamı daraltıldı. Yasa teklifinde yer alan "iki yıl veya daha az süreli hapis cezası" ifadesi, "bir yıl veya daha az süreli hapis cezası" olarak değiştirildi. Buna göre, Cumhuriyet savcıları, soruşturulması veya kovuşturulması şikayete bağlı olup, bir yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı, yeterli şüphenin varlığına rağmen kamu davası açılmasının beş yıl süreyle ertelenmesine karar verebilecek. (ANKA)