DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Laboratuvar Atılımı

DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Laboratuvar Atılımı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, Bir İlke Daha İmza Atarak Yeni Kurduğu Yapı Mekaniği Laboratuvarı İle Akademik Ve Toplumsal Hizmet Verme Yolunda Büyük Adımlar Atıyor.

DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Laboratuvar Atılımı

DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'nin katkılarıyla hayata geçirilen Yapı Mekaniği Laboratuvarı KKTC'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Eğitim yanında topluma hizmet misyonu da taşıyan DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün önümüzdeki yıllarda üniversite ve piyasa işbirliğinin yenilikçi ve verimli projelerle daha sık desteklenmesinin amaçladığı dile getirilmiştir.

Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mürüde Çelikağ, topluma önemli hizmetler de sağlayacak olan Yapı Mekaniği Laboratuvarı'nın lisans öğrencilerinin öğreniminden ayrı olarak lisansüstü öğrencilerinin de bilimsel araştırma ve geliştirmelerine yoğun tatbiki katkıda bulunacağının altını çizdi. Üniversitenin ilk kurulan bölümlerinden İnşaat Mühendisliği Bölümü Programı, Eylül ayı başında altı yıllık ABET (American Board of Engineering and Technology) akreditasyonu elde ederek kendini ispatlarken, KKTC üniversiteleri arasında uluslararası tanınma ve kariyer konusunda tek olarak başı çekmektedir.

Yapılan açıklamada, ABET ile gelen uluslararası tescil, kalite güvence ve diploma tanınırlığı gibi avantajlarla yola devam eden DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün, yeni kurulan Yapı Mekaniği Labaratuvarı ile 520 lisans ve 115 lisansüstü öğrencisini kaliteli eğitim ve öğretimle donatmayı amaç edindiği aktarıldı.

Yrd. Doç. Dr. Mürüde Çelikağ, sözlerini tamamlarken şu ifadelere de yer verdi:

"Yeni kurulan Yapı Mekaniği labaratuvarımız diğer mevcut Malzeme, Zemin Mekaniği, Ulaşım, Hidrolik ve Yapım Yönetimi labaratuvarlarımız ile birlikte, önümüzdeki yıllarda, bölümümüzden mezun olacak öğrencilerimizin uygulamada daha donanımlı olmalarını sağlayacaktır. Uzun bir sürecin sonunda İnşaat Mühendisliği programının aldığı ABET akreditasyonu ile mezunlarımız kalite tescilli diplomalarla donanmış olarak uluslararası kariyer olanakları için önemli bir avantaj sağlamışlardır.

Türkiye'de sadece İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerindeki İnşaat Mühendisliği Bölüm Programlarının ABET akreditasyonu aldıkları göz önünde bulundurulduğunda DAÜ İnşaat Mühendisliği programının Orta Doğu bölgesi ve Türkiye üniversiteleri arasında önemli ve avantajlı bir konum elde ettiğini görebiliriz."