Daü'den Başbakan Erdoğan'a Onursal Doktora

Daü'den Başbakan Erdoğan'a Onursal Doktora

Kktc'de 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı'na Katılan Ve Çeşitli Temaslarda Bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Doğu Akdeniz Üniversitesi (daü) Tarafından Onursal Doktora Unvanı Verildi.

Daü'den Başbakan Erdoğan'a Onursal Doktora

KKTC`de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı`na katılan ve çeşitli temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) tarafından onursal doktora unvanı verildi.

Erdoğan`ın onursal doktora belgesini KKTC Başbakanı Fedi Sabit Soyer`den aldığı törende, üniversitede okuyan yabancı öğrenciler kendi dillerinde Erdoğan`a `Hoşgeldiniz` dedi. Mikrofona gelerek konuşan Filistinli bir öğrenci ise izleyicilerden alkış topladı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Ortadoğu`daki sorun nedeniyle yürüttüğü yoğun telefon trafiği yüzünden törene geç kaldığını söyledi. 27 yıllık bir geçmişi olan DAÜ`de 35 farklı ülkeden öğrencinin okuduğuna dikkat çeken Erdoğan, KKTC`nin maruz kaldığı haksız izolasyona rağmen DAÜ`nün uluslararası alanda saygın bir yer edinmeyi başardığını belirtti. Erdoğan, ¨Sizin başarınız KKTC`nin uluslararası kamuoyuna tanıtılmasında da önemli rol oynamıştır, oynamaktadır. Hızla gelişen eğitim sektörüyle Kuzey Kıbrıs tüm dünyanın ilgi odağı olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. KKTC üniversitelerindeki öğrenci sayısının birkaç yıl içinde 60 bine ulaşmasını bekliyoruz. İnanıyorum ki, Kuzey Kıbrıs`taki üniversitelerin dünya üniversiteleriyle rekabet gücü her geçen gün biraz daha artacaktır¨ dedi.

TÜRKİYE`NİN ÜYELİĞİ AB`NİN DE YARARIINA

Türkiye`nin AB üyeliğine de değinen Erdoğan, jeopolitik yapısı nedeniyle Türkiye`nin birliğe üyeliğinin AB`ye de çok şey kazandıracağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, ¨Türkiye`nin AB`ye kabulüyle, AB bir Hristiyan kulübü olmaktan çıkacak, medeniyetlerarası ittifakın adresi durumuna gelecektir. Bu çok önemlidir. Bu gerçeğin çok iyi görülmesi, bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor. AB üyesi bir Türkiye, bugün dünyanın büyük ihtiyaç duyduğu bu medeniyetler ittifakına çok daha fazlasıyla katkıda bulunacaktır¨ diye konuştu. Türkiye`nin AB sürecinin KKTC bakımından da oldukça önemli olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, Türkiye`nin hayata geçirdiği ve geçireceği enerji projelerinin KKTC`ye katkısı olacağını da sözlerine ekledi.

ADADA KİMİN BARIŞTAN KİMİN KAVGADAN YANA OLDUĞU BELLİ

Erdoğan, Kıbrıs sorunu hakkında ise ¨Kimin adada barıştan yana olduğu, kimin kavgadan yana olduğu çok açık net ortadadır. Şu anda bize, uluslararası arenada hiçbir lider kalkıp da `siz haksızsınız` diyemiyor. `Kuzey Kıbrıs haksızdır` diyemiyor. Ama geçmişte bunu diyorlardı, şimdi o geçti. Şimdi diyemiyorlar. İki kez kazandık. Dedik ki, her zaman Türkler Rumların bir adım önünde olacak¨ şeklinde konuştu.

Türkiye`nin ve Kuzey Kıbrıs`ın sözünde durduğunu dile getiren Erdoğan, ¨Referandumda Kıbrıs Türk tarafının yüzde 65 `evet`, Rum tarafı da yüzde 75 `hayır` dedi. `Hayır` diyenler taltif edildi, `evet` diyenlerin ise hala izolasyona tabi tutuluyor. Bu adalet değildir. Zulm ile abad olunmaz. Onun için bu zulm bir gün son bulacak ve adalet er geç yerini bulacaktır. Biz buna inanıyoruz¨ dedi.

Ortadoğu`daki gerginliğin büyük bir yangına dönüşmesine seyirci kalmayacaklarını söyleyen Erdoğan, İsrail`in saldırılarının bir an önce durması gerektiğinin altını çizdi.

FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİ İLE SOHBET ETTİ

Başbakan Erdoğan, tören sonrasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Halil Civan ile birlikte Filistinli öğrenci Münir Murtaza ile bir sür sohbet etti. Erdoğan, Filistinli öğrenciye Arapça olarak Filistin`de yaşanan olaylardan dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Filistinli genç ise ülkesi ve kendi eğitimiyle ilgili olarak Başbakan`a bilgi verdi. rektör Civan gençten övgüyle bahsederek öğrencinin rektörlükte çalıştığını, Endüstri mühendisliğini okuduğunu, uluslararası ilişkilerinin ise çok iyi düzeyde olduğunu vurguladı. Civan gencin iyi derecede Türkçe bildiğini de belirtince Başbakan Erdoğan şakınlığını dile getirdi. Filistinli genç, kendisine ¨Gel benim yanımda çalış¨ diyen Erdoğan`a ¨Lütfen¨ şeklinde yanıt verdi.

Erdoğan ile görüşmesi sonrası DHA`ya konuşan Murtaza, ¨Filistin sorunu hakkında konuştuk. Kendisi Türkiye`nin Filistin`i ve barışı desteklediğini söyledi¨ dedi.

Kaynak: DHA