Darfur'a Yardım Toplantısı Sudan'da Yapıldı

Darfur'a Yardım Toplantısı Sudan'da Yapıldı

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM), İnsan Hakları Temsilcileri ve İnsani Yardım Kuruluşları Darfur'a Yardım Toplantısı Sudan'ın Başkenti Hartum'da Yapıldı.

Darfur'a Yardım Toplantısı Sudan'da Yapıldı

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM), İnsan Hakları Temsilcileri ve İnsani Yardım Kuruluşları Darfur'a yardım toplantısı Sudan'ın başkenti Hartum'da yapıldı.

Darfur'da kalıcı adımların atılması için Arap Birliği, BM, İnsan Hakları temsilcileri ve İnsani Yardım Kuruluşları Darfur'a Yardım Toplantısı'nda bir araya geldi. Sudan'ın başkenti Hartum'daki FriendShip Hall'da gerçekleşen toplantıda Darfur'daki sağlık, alt-üst yapı, gıda, eğitim ve ekonomik yatırımların arttırılması konuları ele alındı. Özellikle Darfur'da çocuk askerlerin kullanılması ve zorla silah altına alınması gündemin ana başlıklarını oluşturuyordu. Toplantıda konuşma yapan Sudan Cumhurbaşkanı

Ömer El Beşir, "Yapılan bu organizasyon için Arap Birliği ülkelerine, özellikle de Suudi Arabistan'a, BM yetkililerine, İnsanı Yardım Kuruluşlarına, İnsan Hakları Dernekleri'ne çok teşekkür ediyoruz. Hükümet olarak Darfur için gereken adımların en kısa zamanda atılması için elimizden geleni yapıyoruz. Darfur'da yeni bir yapılanmaya gireceğimizi buradan açıklıyorum. Bugün burada toplanan yardımlar en kısa zamanda Darfur'a ulaştırılacak" dedi.

Daha sonra söz alan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise, "Libya'da Sudan Hükümeti ile Darfurlu yetkililer arasında yaptığımız görüşmeler sonunda, Darfur için yeni bir yapılanma sözü aldık. Hükümetten ve Darfurlu yetkililerden bunun için gereken adımların atılacağına dair söz aldık" diye konuştu.

Sudan Cumhurbaşkanı 1. Müşaviri Mani Arku Mannawi de, "Bugün burada toplanan herkese teşekkür ederiz. Sudan için gerekli olan su, gıda, sağlık gibi sorunların böyle bir konferans ile daha da etkin bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Bu görüşmeler Darfur için büyük önem taşıyor" dedi.

(SK-OYK-OYK-MEF-D)