'Darbeye Karşı Ses Çıkar'acaklar

'Darbeye Karşı Ses Çıkar'acaklar

Genç Siviller ve Birçok Sivil Toplum Örgütünün Katılımıyla "Darbeye Karşı Ses Çıkar" Başlığı Altında 21 Haziran 2008 Cumartesi Günü Tünel'den Taksim'e Bir Yürüyüş Gerçekleştirilecek.

'Darbeye Karşı Ses Çıkar'acaklar

Genç Siviller ve birçok sivil toplum örgütünün katılımıyla "Darbeye Karşı Ses Çıkar" başlığı altında 21 Haziran 2008 Cumartesi günü Tünel'den Taksim'e bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

"Demokrasiden, adaletten, özgürlükten yana ve darbeye karşı" sloganıyla tertip edilen etkinlik, 21 Haziran 2008 Cumartesi günü, yani yılın en uzun, en aydınlık ve "en beyaz" gününde saat 17.00'de Tünel-Taksim arasında yapılacak. Sadece beyaz renkli giysilerin giyilmesinin istendiği yürüyüşle ilgili Genç Siviller'in internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"21 Haziran 2008 Cumartesi Günü, yılın en uzun, en aydınlık en beyaz günü. İşte o gün 50 yıldır cesaret edemediğimiz, hep geç kaldığımız bir şeyi yapmak için toplanacağız. Demokrasiden, adaletten, özgürlükten yana ve darbeye karşı bir ses çıkartmak için. O sesi 27 Mayıs 1960'da çıkaramadık. Bir başbakan gözlerimizin önünde asıldı. 27 Mayıs'a sessiz kalışımızın bedelini 12 Mart 1971'de hayatlarının en güzel çağındaki gençler ödedi. Yine sessizliğe gömüldük. Ve o sessizliğin de bir bedeli vardı. 12 Eylül 1980'de yüz binlerce genç o bedeli ödedi, biz yine sessizce izlerken. Tarih tekerrür etti. 12 Eylül 1980'nin sessizliğine doğan kızlar 28 Şubat 1997'de üniversite kapılarından başörtüleri yüzünden geri çevrildi, kaçınılmaz bedeli bu kez onlar ödedi. Sessizdik. Sessizliğimiz cesaret verdi. 27 Nisan gecesinin sessizliğini bir e-muhtıra bozdu. Karanlıklar içinde sessizce Susurluklar, Şemdinliler oldu, Ergenekonlar kuruldu, Savcılar linç edildi. Sessizliğimizden cesaret alanlar hukukun arkasına saklanıp siyaseti tehdit ettiler. Şimdi yılın en uzun ve en güzel günü şehrin orta yerinde sessizlik yeminlerimizi demokrasiden, vicdandan, adaletten yana derinlerden gelen bir uğultu sesiyle bozuyoruz. Kepenkleri indiriyoruz, televizyonu kapatıyoruz, yemeğin altını söndürüyoruz, işimizden izin alıyoruz; birlikte İstiklal Caddesi boyunca bir akşamüstü yürüyüşüne çıkıyoruz. Tek renk, tek slogan, tek pankartla. Beyazlar içinde. Bir daha karanlıklar üzerimize çökmesin diye. Kırıp dökmeden, kimseyi üzmeden olan bitenden rahatsız olduğumuz bilinsin diye. Yıllardır süren sessizliğimizin bedelini bir daha çocuklarımız ödemesin diye. Biliyoruz çok geç kaldık ama daha da geç kalmayalım diye. Bu kez iş işten geçmesin, ağır çekim darbe amacına ulaşmasın diye." Açıklama, "Demokrasiden, siyasetten, özgürlükten, yeni bir sivil anayasadan yana; yargı darbesine, darbe tehditlerine karşı vakur bir ses çıkarmak için, ilk sivil bir uyarıyı vermek için, 'yargı darbesiyle işlevsizleştirilen meclise dokunmayın' demek için 21 Haziran 2008 günü, yılın en uzun, an aydınlık, en güzel, en berrak günü bir akşamüstü şehrin orta yerinden, Tünel'den Taksim'e doğru sessizlikten bir ses olup yürüyoruz. Gelir misin?" ifadeleriyle sona erdi.

Cumartesi günü yapılacak yürüyüşe çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanısıra gazeteci, bilimadamı, yazar, sanatçı ve eğitimcinin katılacağı öğrenildi.

(OK-Y)